Této pocty se 16. září při příležitosti Dne veteránů dostalo Aloisi Adameckému a jeho synu Danielovi, kteří přímo ve Varšavě převzali ocenění, jež náleží jejich strýci a prastrýci Bernardu Adameckému.

Ten byl posmrtně vyznamenán za svůj přínos v boji proti nacistickému Německu během II. světové války. „Byl velitelem letecké školy v polské armádě a bojoval proti Němcům. Co jsme se dozvěděli, tak se nemalým přínosem podílel na tom, že válka skončila tak, jak skončila,“ podotkl Alois Adamecki z Petrovic u Karviné.

Svého strýce si osobně nepamatuje. Když jej komunisté popravili, byly mu teprve dva roky. „Byl pro tehdejší režim údajně nepohodlný a nebezpečný, neměl rodinu a v roce 1952 byl po sérii tvrdých výslechů a vynuceného přiznání viny popraven,“ nastínil nešťastný konec oceněného muže jeho synovec.

Jeho příběh zaujal polského prezidenta Bronisława Komorowského, který si rodinné příslušníky válečného hrdiny pozval přímo do Prezidentského paláce ve Varšavě. „To pro mě byl velký zážitek. Vyznamenání nám předal sám pan prezident, mám s ním i fotku, takže to je pro mě určitě významná událost,“ říká Alois Adamecki.

Sám prezident během slavnostního ceremoniálu, kdy ocenil ještě další lidi, prohlásil, že za každým vyznamenáním se skrývá konkrétní osoba, ale také nebývalé činy a dramata.

Rodina z Petrovic může být pyšná na svého chrabrého předka. Kromě Komanditistického kříže s hvězdou řádu polské obrody, který se v jejich domě nově blyští na čestném místě, si mohou být jisti, že příjmení Adamecki má především v Polsku velký zvuk. „Dokonce co vím, tak po strýci pojmenovali i jednu ulici v Polsku,“ dodal Adamecki.

Pocty, které se dostalo petrovickému rodákovi, si všimli i na místní radnici, kam si Aloise Adameckého před pár dny pozval sám starosta. „Šlo spíše o neformální setkání. Přinesl nám ukázat kříž, který převzal ve Varšavě, a krátce jsme pohovořili. Do budoucna bychom mohli i sáhnout k udělení čestného občanství,“ shrnul starosta obce Petr Trojek.