Vedení města došla trpělivost a v souvislosti s článkem, který se objevil před několika týdny na webových stránkách orloviny.cz, podalo na jejich provozovatele trestní oznámení.

Server provozuje Waldemar Danělišyn, který se již dlouhodobě zajímá o dění ve městě a letos vede do komunálních voleb stranu Město lidem. Ve svém článku ohledně problematiky tepelného hospodářství ve městě zarytě popisuje, že město chystá privatizaci tepla – a co to pro občany bude ve výsledku znamenat.

To však už orlovské radní rozlítilo, protože podle místostarosty Radislava Mojžíška se nic takového nechystá. „Článek je od začátku do konce jen snůška lží, na což jsme již museli nějakým způsobem reagovat,“ komentoval postoj města místostarosta Radislav Mojžíšek s tím, že radní na Danělišyna podali trestní oznámení.

Kámen úrazu může být v tom, že autor kritizujícího článku příliš nerozeznává rozdíl mezi pojmy privatizace a restrukturalizace. „To je slovíčkaření, do kterého já se nebudu pouštět. Důležité pro mě je, že nás někdo dezinformuje o výsledcích jednání a o aktivitách rady města v této problematice,“ řekl Danělišyn k podstatě článku.

Orlovští radní dle svého vyjádření opravdu plánovali projednávat na nejbližším, tedy zítřejším zasedání rady budoucnost společnosti SMO. Podle Mojžíška však není cílem jednání příprava privatizace divize tepla, nýbrž restrukturalizace této společnosti.

„To znamená rozdělení na více menších částí zaměřených na různé úseky s tím, že by ovšem i nadále byl tento segment vlastněn městem Orlová, tak jako dříve. Specializace dceřiných společností je moderní trend dnešní ekonomiky, příkladem může být ČEZ, kde rovněž vydělili prodej tepla do samostatné společnosti. Ve výsledku by tento záměr měl znamenat přehlednější hospodaření a snížení ceny u tepla,“ vysvětlil místostarosta Mojžíšek.

Podle orlovských radních je tak článek postaven na smyšlených informacích, přičemž je korunován výčtem těch, kteří jsou údajně za chystanou privatizaci zodpovědní.

Na stole policistům leží oznámení s podezřením ze spáchání trestných činů šíření poplašné zprávy a pomluvy, které podalo město. Netrvalo dlouho a trestní oznámení podal i sám autor diskutovaného článku.

„Prosím policii o urychlené prošetření případu, v němž jsem byl označen jako podezřelý z trestného činu, a o odložení této věci pro zjevnou do očí bijící absurdnost mého obvinění a obratem o zahájení trestního stíhání členů rady města,“ rozhodl se oplácet stejnou mincí Danělišyn.