Ne všichni ovšem přemýšlejí takto. Na úplatné voliče se měli dle některých oznámení, která už se objevila v Orlové či v Českém Těšíně, zaměřit zástupci některých stran.

„Dostali jsme anonymní telefonát, ve kterém nám bylo oznámeno, že Orlovou-Porubou procházejí lidé, kteří nabízejí místním výměnou za jejich hlas pro Zemanovce finanční kompenzaci,“ sdělil místostarosta města Radislav Mojžíšek.

Ten si proto „na kobereček“ pozval jednoho z kandidátky této strany, aby mu o tomto oznámení řekl. „Jen jsem ho informoval o telefonátu a vysvětlil mu, co by mohlo nastat v případě, že by se informace potvrdila,“ seznámil s předmětem jednání Mojžíšek.

Upozornili policii

Jelikož šlo o anonymní oznámení bez patřičných důkazů, nebyly z něj zatím vyvolány žádné závěry.

„Přesto jsme o této skutečnosti informovali pana Gabzdyla, což je vedoucí místního policejního oddělení, a ten nám potvrdil, že se z jiných měst začínají objevovat podobné zprávy o kupování si hlasů různými stranami,“ shrnul místostarosta .

Na problém koneckonců upozornila i těšínská radnice. Někdo ve městě distribuuje letáky, které nabízí peníze za hlasy zdejšímu sdružení SOS (Strana pro otevřenou společnost). „Stále více lidí se na nás obrací s tím, že byli kontaktováni s nabídkou zapojení se do systému kupování hlasů. Leták, který nám jeden člověk přinesl, popisuje velmi dobře vymyšlený systém typu letadlo,“ popsala mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Peníze za hlas

Zájemce se podle instrukcí z letáku má přihlásit pomocí SMS s celým jménem, adresou, rokem narození a s uvedením osoby, která jej doporučila na uvedené mobilní číslo. Pak mu má být předána informace, kdy na něj bude před jeho volební místností čekat „náš pracovník“. Ten vyplatí i slíbenou odměnu „formou daru při dodržení všech platných zákonů ČR“. Částku 300 korun lze získat za vlastní hlas, dalších 200 korun jako prémii za každého dalšího doporučeného člověka.

„V úterý odpoledne podal Městský úřad v Českém Těšíně trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu uplácení a také trestného činu maření přípravy nebo průběhu voleb. To znamená, že by byla trestně stíhaná i osoba, která peníze za svůj hlas přijme,“ doplnila Havlíková.

Telefon, který je na letáku pro registrační SMS, nikdo nezvedal, stejně tak se nepodařilo telefonicky zastihnout lídra kandidátky SOS Mariana Kuśe, který v předminulém volebním období působil jak na radnici Českého Těšína, tak v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje.
Radnice se brání i proti vyjádření Mariana Kuśe, které poskytl serveru idnes.cz.

„Tvrzení, že leták má být provokací, protože radním šlape na paty kvůli spalovně, je naprosto absurdní a nemá smysl se k němu ani vyjadřovat. Myslím, že si každý pamatuje, proč a za jakých okolností musel bývalý místostarosta Kuś opustit městský úřad i svou mateřskou stranu. Pan Kuś zcela záměrně manipuluje veřejností, když zaměňuje slovo spalovna a bioelektrárna. Od roku 2008 byly projednány na úřadě dva investiční záměry postavit bioelektrárnu na dřevěnou štěpku, oba byly nakonec zamítnuty,“ uvedla Havlíková.

Upláceli se kandidáti?

Snahy o ovlivnění voleb se podle informací Deníku objevily i v Havířově. Zaznamenány byly údajně dva pokusy o uplácení kandidátů, kteří měli následně odstoupit z kandidátky a tím ji oslabit.

Havířovská organizace ČSSD vydala pro své členy v tomto ohledu varování. Je možné, že byla dokonce oslovena i policie, která by mohla chování některých lidí mapovat.

„Nechceme nikoho křivě nařknout, ale vlastní lidi jsme varovali před těmito nekalými praktikami, které jsme opravdu zaznamenali. Myslíme si, že by se měl předvolební boj vést korektně a neměly by se používat takové lsti,“ uvedl lídr ČSSD Zdeněk Osmanczyk, který nechtěl jmenovat jednotlivce, kteří měli nabídku na odstoupení dostat, ani stranu, která peníze nabízela.

Zpravodajové Deníku