Ty totiž byly zavaleny vlnou administrativy. „Bylo toho skutečně hodně, musel byste si to tu s námi sám vyzkoušet, abyste pochopil, co vše se muselo vykonat,“ uvedla ředitelka Střední průmyslové školy v Karviné Česlava Lukaštíková.

Ředitelé škol museli řešit neustále nové a nové pokyny. „Opravdu nás zaměstnali na několik dní. Operativně jsme dostávali nové a nové instrukce, což bylo opravdu náročné,“ uvedla ředitelka Střední zemědělské školy Petra Swaczynová.

K obsahu testů ředitelé oslovených škol příliš výtek neměli. Shodovali se v tom, že lidé, kteří se tvorbě testů věnovali, věděli jak na to. Sami studenti si generálkou na zkoušku dospělosti prošli poměrně v poklidu.

„Čeština se jim nezdála těžká, i když nutno říci, že naši češtináři na to pohlíželi trochu jinak. Říkali, že některé otázky mohou být trochu sporné. Matematika odpovídala tomu, co by měl středoškolák znát. Problém budou mít naši studenti nejspíš s testem z cizího jazyka. S tím bojují naši studenti už od chvíle, kdy přijdou ze základních škol,“ uvedla ředitelka Střední odborné školy v Bohumíně Zuzana Serbousková.

Jak se ale ředitelé některých škol shodli, je podle nich možné, že žáci byli v hodnocení svého výkonu v testu přílišní optimisté.

Klidní jsou na gymnáziích, kde jsou podle ředitelů žáci na testy dobře připraveni. „S náročností by snad neměl být problém,“ prohlásil ředitel karvinského gymnázia Bohumil Vévoda.

Co však tamní studenti připomínkovali, byly především podmínky, za kterých testy psali. „Především vidí drobný problém v tom, že si během testů, které trvaly třeba i dvě hodiny, nemohli odskočit. Navíc, nebylo dovoleno mít u sebe pití, což třeba v teplých měsících, kdy by se testy měly psát na ostro, může být problém,“ dodal ředitel Vévoda.

Na Obchodní akademii v Orlové byli vděčni především za to, že si mohli státní maturitu vyzkoušet nanečisto. „Generální zkouška byla naprosto nezbytná pro klidný průběh ostré verze maturitní zkoušky. Nedovedeme si představit, že bychom si to nezkusili nanečisto. Na tom se shodli jak učitelé, tak žáci,“ uzavřela ředitelka školy Miroslava Šromková.