Poprvé přišli klauni pobavit děti do havířovské nemocnice přibližně před rokem. Naposledy zde byl dokonce zakladatel organizace Zdravotní klaun v České republice Gary Edwards. Ten nabídl vedení nemocnice možnost uspořádat pro zdravotní sestry a lékaře seminář Humor ve zdravotnictví.

„Tento seminář je akreditován Českou asociací sester. Během něj se zdravotnický personál seznámí se speciálními technikami, které pomáhají navázat a prohloubit bezprostřednější kontakt s dětmi a posílit vzájemnou důvěru,“ nastínila mluvčí havířovské nemocnice Jana Zlattnerová.
Gary Edwards dále přítomné seznámil s programem Léčba humorem pro dříve narozené. Od 1. listopadu se mohou děti, rodiče i zdravotnický personál těšit na pravidelnou návštěvu zdravotnických klaunů. Klauní doktoři se budou snažit malé pacienty na dětském oddělení rozveselit každou středu.

„Na návštěvu za dětmi chodí vždy sehraná klaunská dvojice. Klauni mají legrační jména, veselé doktorské kostýmy, hudební nástroje a různé rekvizity. Dětem pomohou zapomenout na bolest, úzkost a strach z neznámého prostředí. Po příchodu na oddělení se vždy zeptají zdravotního personálu, které děti mohou navštívit, pak zaťukají na dveře pokoje a zábava může začít,“ přiblížila Zlattnerová.