„Toho se podle mne dopustil tím, že ve dnech konání voleb do městského zastupitelstva v Českém Těšíně v říjnu 2010 jako velitel městské policie vydal městské policii příkaz sledovat bezúhonné občany, mapovat jejich pohyb a protiprávně činit záznamy o tomto jejich pohybu, aniž k tomu byl zákonný důvod, a to vše za dosažením svých politických cílů,“ je přesvědčen Kuś, který trestní oznámení podal na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Kuśovo trestní oznámení na starostu Českého Těšína potvrdila ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Renata Malinová. „Takové podání jsme tento týden obdrželi,“ uvedla.

Starosta Vít Slováček však tento krok považuje za ryze účelový. „Trestní oznámení pana Mariana Kuśe je pouhým plácáním do vody a snahou soustředit na sebe pozornost pár dní před jednáním krajského soudu ve věci případné neplatnosti voleb,“ míní Slováček.

Podle něj zmíněné trestní oznámení neobsahuje žádné konkrétní údaje ani svědectví a nemá pro něj žádnou váhu. „Městská policie vykonávala řádnou hlídkovou činnost na veřejném prostranství, tedy nedošlo k žádnému omezení občanských práv nebo soukromí,“ tvrdí starosta.

Připouští, že strážníci byli v době konání voleb v blízkosti volebních místností v uniformách a navíc ve společných hlídkách se státními policisty. „Je pravdou, že letos policisté pečlivěji monitorovali okolí volebních místnosti z důvodu opodstatněného podezření, že řádný průběh voleb bude narušen. K žádnému omezování však nedošlo,“ je přesvědčen starosta Vít Slováček.

Stížnost na průběh komunálních voleb v Českém Těšíně na Karvinsku rovněž podaly společně čtyři politické subjekty. Také podle nich se ve městě kupovaly hlasy. Strany tvrdí, že volby nebyly regulérní, požadují proto jejich opakování. Stížnost bude řešit v pondělí soud přímo na českotěšínské radnici.

SOS pro Český Těšín v čele s Marianem Kuśem skončila ve volbách za ČSSD na druhém místě s 19 procenty hlasů a získala ve 27členném městském zastupitelstvu šest mandátů.

Tomáš Januszek+ČTK