Na dlouhém stole byly rozloženy meče různých velikostí, sekyry a luky, na zemi se povalovaly halapartny a okolo postávali členové klubu oblečeni do středověkých šatů. Prostě skupina historického šermu.

Jeden z jejich členů, dvaadvacetiletý Jan Trilla, ochotně vypráví o svém koníčku. „Propadl jsem tomuto koníčku před osmi lety, kdy jsem potkal skupinu, která se historickým šermem zabývala,“ říká.

Ovšem aby byl přijat za právoplatného člena sdružení, musel splnit základní nároky. „Šlo především o test pohyblivosti, výdrže a síly. Navíc došlo i na test psychiky, aby člověk uvažoval nad tím, co se zbraní může a nemůže dělat,“ říká Trilla.

Že jejich sdružení není jen o šermu, potvrzuje, když bere do rukou kroužkovou vestu. „Většinu výzbroje si vyrábíme sami. Zpočátku jsme si něco koupili, ale teď se snažíme si vše vyrábět,“ říká šermíř.

Podle něj může výroba kroužkové zbroje trvat až půl roku. Přesto vyvrací tvrzení, že by vyráběli zbraně jako středověcí kováři. „V dnešní době už se to všechno dělá pomocí počítače,“ vysvětluje.

Velký důraz také klade na znalosti historie. Vysvětluje, že v každé době vypadala zbraň jinak, používali se jiné zbroje a také technika boje byla jiná. „Je pro nás důležité držet se historických skutečností. Vypadalo by dost špatně, kdybych si oblékl zbroj z 12. století a přitom máchal mečem z doby před třicetiletou válkou,“ usmívá se mladý nadšenec.

A za jak dlouho se člověk stane šermířem? „Je to samozřejmě individuální. Nicméně obecně lze říct, že základní výcvik trvá zhruba dva až tři roky a osm let potřebuje člověk na to, aby se stal skutečným šermířem,“ doplňuje Jan Trilla.

DAVID GORGOL