Dobrá zpráva přišla z radnice pro nájemníky městských bytů. V příštím roce zaplatí za bydlení stejně jako letos. Rada totiž na svém posledním zasedání rozhodla o tom, že zachová pro rok 2011 stejnou pětadvacetiprocentní slevu, kterou poskytuje doposud. Změnila tím své rozhodnutí z konce roku 2009, kterým se mělo zvýšit nájemné v městských bytech v roce 2011 o deset procent.

„Vyhodnotili jsme celkovou situaci a dospěli k závěru, že zvyšovat nájemné by v příštím roce bylo zbytečné. Pro zdražení musíme mít důvody, a ty v tuto chvíli nejsou. Hodně lidí má navíc zmražené platy nebo se chystá dokonce jejich snížení, takže nechceme jejich situaci ještě zhoršovat,“ řekl náměstek pro místní rozvoj Zdeněk Osmanczyk.

Vedení města na konci loňského roku schválila zvýšení nájemného v maximální výši, jakou dovoluje zákon, a to na 50,02 koruny za metr čtvereční. Vzhledem k tíživé ekonomické situaci obyvatel v regionu a také vysoké nezaměstnanosti radní zároveň schválili slevu ve výši 25 procent pro rok 2010 a 15 procent slevu pro rok 2011.

Radní města změnili v minulém týdnu původní usnesení, a to tak, že slevy budou i v roce 2011 ponechány ve stejné výši jako v roce letošním. Cena zůstává na částce 37,50 koruny za metr čtvereční. V městských bezbariérových bytech a v bytech bez centrálního zásobování teplem je stanovena cena ještě o pět korun nižší.

„Vybrané nájemné za rok 2010 předpokládáme výši 206 milionů korun. Veškeré vybrané finance využíváme výhradně na opravy a investice do bytového fondu,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.