Projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách. Prostřednictvím filmu – tedy média pro mladé lidi nanejvýš přitažlivého – a následných debat s hosty, se žáci seznamují s našimi dějinami.

„Příběhy bezpráví mají již svoje stálé místo ve školním roce na stovkách základních a středních škol. Z reakcí žáků, pedagogů i z různých dotazníkových šetření je zřejmé, že je považují za dobrou příležitost, jak se blíže seznámit s naší nedávnou minulostí,“ komentuje současnou situaci ředitel a zakladatel projektu Karel Strachota.

Pro tento ročník bylo vybráno celkem šest filmů. Patří mezi ně čtyři kratší snímky z cyklu Ztracená duše národa režisérky Olgy Sommerové, jež představuje různé formy represe československých občanů komunistickým režimem, zejména v 50. letech minulého století. Film Ivana Biela Postavení mimo hru přibližuje osudy československých mistrů světa v ledním hokeji, kteří skončili po vykonstruovaných procesech v 50. letech v jáchymovských uranových dolech. Posledním nabízeným snímkem je dokument Jany Chytilové The Plastic People of the Universe přinášející svědectví o zatýkání, výsleších a věznění členů legendární undergroundové kapely, které bylo hlavním podnětem k formování Charty 77.

Letos se seriál filmů o bezprácí zastaví 18. listopadu na Zákaldní škole Školní v Orlové, o den později pak v Dolní Lutyni na Základní škole a Mateřské škole Aloise Jiráska. Do Karviné seriál dorazí 22. listopadu na Základní školu Mendelova.

Všechny aktuální informace včetně seznamu zapojených škol či synopsí filmů vybraných do letošních Příběhů bezpráví naleznete na webových stránkách www.pribehybezpravi.cz.