Město začalo začátkem listopadu s instalací vánoční výzdoby. Vedení radnice rozhodlo, že se po několika letech nebude výzdoba rozšiřovat a použijí se jen ozdoby z loňského roku.

„V minulých letech si Havířov vypracoval pověst města s nejhezčí vánoční výzdobou v okolí. I když letos v rámci úsporných opatření nebudeme instalovat žádné novinky, je naše vybavení dostačující. V posledních letech jsme totiž investovali do pořízení vánoční výzdoby nemalé částky,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková s tím, že radnice nyní zajišťuje nejen jejich instalaci, ale také opravy.

Celkové náklady na instalaci vánoční výzdoby jsou spočítány na 600 tisíc korun. V této částce jsou započítány nejen výše zmiňované opravy, ale také výměna klasických světel za diodová i pořízení a instalace dvou stromů z Beskyd. Magistrát zaplatí o 200 tisíc méně, než loni.

Město ozdobí 286 symbolů a dalších 21 převěsů přes silnice. „Výzdoba je decentní, z bílých světel a v pastelových barvách. Od roku 2007 svítí ve městě uvítací nápis Vítá Vás město Havířov, který je celoročně umístěn při vjezdu do města od velkého rondelu na Hlavní třídě,“ přiblížila Pondělíčková.

V Havířově bude ozdobeno třináct rostlých stromků. Svítit budou například stromy před nemocnicí, magistrátem, u Zámku, v centrálním parku nebo u KD Petra Bezruče. Dva stromy z Beskyd ozdobí náměstí Republiky a náměstí Moravská na Šumbarku.

Ozdobení se dočkají Hlavní, Dlouhá a Národní třída i Těšínské ulice až na Bludovický kopec. „Od Elanu povede výzdoba také po Dělnické ulici až k malému rondelu. Ozdoben bude také Šumbark, prostor u vlakového nádraží, pěší zóna na Náměstí Republiky, prostor na Těšínské ulici u autobusového nádraží a také rondel na křižovatce Dělnická a Vodní v Prostřední Suché. Výzdoba nebude opět chybět ani v okrajových částech města,“ dodala Pondělíčková.

Nově bude nazdoben i rondel na Bludovickém kopci, ale naopak se výzdoba neobjeví na zrekonstruovaném velkém kruhovém objezdu u vlakového nádraží. Ten je nově

Výzdoba bude rozsvícena pravděpodobně 1. prosince.