Tento oblíbený kulturní stánek byl počátkem nového tisíciletí uzavřen, později převeden z OKD na město, které se před rokem pustilo do jeho rekonstrukce. Výsledkem je moderní kulturní zařízení, které nově ponese název Obecní dům Družba.

„Zprvu jsme uvažovali úplně změnit název, o kterém by rozhodli sami obyvatelé města formou ankety. Nakonec jsme se ale rozhodli „Družba“ v názvu ponechat s tím, že zažitý název přizpůsobíme době. Takže nový oficiální název je Obecní dům Družba,“ vysvětlil primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Objekt prošel obměnou nejen zevnitř, ale také z venku. Dostal novou fasádu odpovídajícím moderním architektonickým trendům, stavební úpravy se nevyhnuly ani vnitřku budovy zejména foyeru. Zcela nový je v budově výtah.

„V hlavním sále počítáme kromě kulturních akcí jako jsou plesy, divadlo, taneční kurzy a další například také s kongresy. Pro menší akce jsou ve druhém1 patře k dispozici salonky.

Restaurace, která fungovala v zadním traktu, byla zbourána a na jejím místě vyrostlo parkoviště. Samozřejmostí jsou bezbariérové přístupy, kuchyňky na přípravu cateringu, velký sál má moderní audio techniku.

„Sál má kapacitu asi 350 osob k sezení pro akce pořádané na jevišti. Na ochozech budou další místa pro sedící i korzující hosty v případě plesů či tanečních kurzů,“ uvedl investiční náměstek primátora Jan Wolf.

Slavnostní otevření je naplánováno na středu 15. prosince odpoledne, které proběhne netradičně formou Dne otevřených dveří. „nebude to tedy takovéto střihání pásky pro pár vyvolených, ale chceme, aby si všichni, kde chtějí, mohli budovu prohlédnout nejen z ulice, ale i zevnitř.

Termínový diář v Družbě se rychle plní a první akce by se tam měly konat ještě před Vánocemi. „Leden a únor budou ve znamení plesů. Ten městský se bude konat 5. února,“ dodal primátor Karviné.