Tradiční patnáctiminutový ohňostroj připravuje na přelom roku Havířov na Karvinsku. Konat se bude v Centrálním parku naproti Společenskému domu. „Ohňostroj se uskuteční od 00.15 tak, aby si lidé ještě doma stihli v klidu připít. Ohňostroj bude doprovázen hudbou,“ řekla mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Náklady budou stejně jako v minulosti – 200 tisíc korun.

Také ve Frýdku-Místku připravili pro obyvatele města tradiční ohňostroj. „Půjde o dvacetiminutový ohňostroj v obrazcích s výškovým finále, který bude pozorovatelný z celého města a jeho nejbližšího okolí. Bude ho doprovázet scénická hudba,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Ohňostroj odpálí z prostranství u Víceúčelové sportovní haly. Radnice za něj zaplatí stejně jako loni 200 tisíc korun.

Řada velkých měst naopak žádné oslavy neplánuje. Je mezi nimi například Ostrava, kde magistrát speciální akci nechystá, a ohňostroje tak obvykle pořádají jen některé městské obvody. Hojně navštěvovaný bývá hlavně ohňostroj, který se na Nový rok vpodvečer koná v městské části Ostrava-Jih. Podle starosty Karla Sibinského na něj jezdí i lidé z okolí. Celkem stojí asi 300 tisíc korun a dvě třetiny nákladů městu pokryjí peníze sponzorů.

Ostravský magistrát se tradičně soustředí spíše na vánoční výzdobu a trhy, které letos obohatí kluziště.

Obdobně je to v Karviné, kde se zaměří na výzdobu a vánoční jarmark. Také v Bruntále nemají oslavy tradici a město jejich pořádání neplánuje.
Stejně tak v Opavě magistrát na konec roku nepřipravuje hromadné oslavy. „Ve městě jsou již tradičně bohaté vánoční trhy. Soustředíme se spíše na ně. Každý den pořadatelé připravují pro návštěvníky několik koncertů. Letos by měl vystoupit například František Nedvěd či Jan Kraus,“ vysvětlil mluvčí opavské radnice Jan Šindler.

Oslavy nepořádá ani Bohumín na Karvinsku, přesto se v prosinci lidé se starým rokem loučí ohňostrojem hned dvakrát. Nejprve je to při akci Na Štědrý večer všichni spolu. Již sedmnácté Vánoce se po štědrovečerní večeři sejdou stovky lidí na náměstí T. G. Masaryka, aby si popřály k svátkům. Celou akci zakončí vánoční ohňostroj.

Další pyrotechnická show čeká obyvatele 30. prosince v rámci tradičního Silvestrovského běhu.