Upozornění bylo vyhlášeno na základě zvýšených hodnot polétavého prachu v ovzduší. Většina stanic, které nepřetržitě měří obsah škodlivých látek, zaznamenala hodnoty překračující 100 mikrogramů v metru kubickém vzduchu. V úterý večer se množství prachu zvýšilo až téměř ke 300 mikrogramům. Limit pro denní průměr činí 50 mikrogramů.

V možnostech meteorologů a krajského úřadu je vyhlášení stupně regulace, a to v případě, kdy je prašnost ještě vyšší. V té chvíli musí největší znečišťovatelé v regionu omezit své prašné provozy. K tomuto opatření tentokrát nedošlo, protože prachové částice srazila k zemi vlhkost z mrholení a lehkého deště.

Od chvíle, kdy prašnost klesla na všech stanicích pod 100 mikrogramů, začali meteorologové počítat 24 hodin, po kterých nesměla nikde v regionu opět stoupnout nad tento limit. Poslední stanice, kde se prašnost snížila pod 100 mikrogramů, byla v Českém Těšíně.

Čtyřiadvacetihodinovka se začala počítat ve středu v 17 hodin. Upozornění by mohlo být odvoláno už ve čtvrtek večer, ale kvůli poruše na přenosu dat z jednotlivých měřících stanic neměli meteorologové jistotu. „V pátek ráno se pracovníci vydali ke stanicím fyzicky přesvědčit, že jsou hodnoty prachu skutečně pod limitem,“ potvrdila Deníku pracovnice ostravské pobočky ČHMÚ.

Signál upozornění byl odvolán v průběhu dopoledne. Otázkou však zůstává na jak dlouho. Celé Ostravsko od hřebene Radhoště po česko-polskou hranici totiž bývá téměř celou zimu zahaleno teplotní inverzí, nad kterou vyčnívají jen nejvyšší vrcholky Beskyd. Současná prašnost přitom byla z těch mírnějších. V posledních letech totiž nebylo výjimkou, že množství prachu se pohybovalo i v rozmezí 300 až 600 mikrogramů, ve špičkách až 800 mikrogramů.

Obyvatelstvo je tak nuceno dlouhé týdny dýchat vzduch obohacený o mikroskopické prachové částice, které obsahují těžké a jedovaté kovy. Jejich největším zdrojem je těžká průmyslová výroba a hutní provozy. Svým dílem ale přispívají také zdroje tepla na tuhá paliva a automobilová doprava.

Prachové částice se usazují v dýchacích cestách, komplikují léčbu nemocných lidí a oslabují imunitu u dětí, těhotných žen nebo starší lidí. Onemocnění mohou podporovat i u jinak zdravých osob.