Hromadění nejrůznějších odpadků, které leží na pozemku v Tovární ulici, se místním lidem nelíbí. Podle tamních obyvatel odpadky na hromadu vyvážejí lidé z okolních rodinných domků, a v neposlední řadě také bezdomovci. „Ta hromada je tady už několik měsíců,“ postěžoval si jeden z obyvatel Českého Těšína. Dodal, že to není poprvé, smetí se tam prý hromadí opakovaně.

Zmiňovaná černá skládka se shodou okolností nachází naproti středisku Bethel, které patří Slezské diakonii, kde je Denní centrum a noclehárna pro muže bez domova. „Skládka na tomto místě ale vzniká opakovaně, bývala tam i předtím, než tam středisko vzniklo. Proto jsem Slezskou diakonii v této záležitosti vůbec neoslovovala,“ řekla Lenka Fabiánová z českotěšínské radnice.

Bezdomovci v inkriminovaném místě rozebírají elektrospotřebiče, aby mohli kovové části odvézt do šrotu. Jinak se tady ale hromadí také roztrhané izolace z elektrospotřebičů, plastové lahve, krabice od vína a další nepořádek.

Zaměstnanci Bethelu o problému vědí. „Pracovnice střediska s klienty o problému mluví a snaží se jim vysvětlit, že by některé věci neměli dělat. Jsou to ale svobodní lidé, kterým my jen těžko můžeme zabránit, aby něco nedělali v místech, která nám nepatří,“ pokrčil rameny Petr Wiselka, vedoucí třinecké a frýdecko-místecké oblasti.

Majiteli pozemku, kterým jsou České dráhy, se situace nelíbí. Jejich zástupci se však hájí tvrzením, že pokud některého z nepořádníků nepřistihnou při činu, zmůže něco maximálně jednorázové přivolání policie nebo strážníků. „Určitě se nám to nelíbí, a pokud to jde, obecně se v takových případech snažíme zamezit vzniku nepovolených skládek. Bohužel nemáme lidi na to, aby stáli a hlídkovali na všech místech, kam nepořádek lidé vozí,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

„Vlastník pozemku byl vyzván, aby do konce listopadu zajistil úklid nepovolené skládky, která se na jeho pozemku nachází. V tomto případě nebývá problém se spoluprací, kdykoli jsme dráhy vyzvali, vždy bylo v termínu uklizeno,“ řekla Lenka Fabiánová.

Do konce listopadu by tedy nepořádek měl zmizet. Otázkou je, jak dlouho bude trvat, než se tam hromada nepořádku objeví znova.