Ale nestěžuje si. „Samozřejmě Karviná a téměř třímilionový Bělehrad, to se nedá srovnávat. Ale má to i svoji výhodu. Všude jsem za pět minut, což se mi v Bělehradu nemůže stát,“ popisuje výhody života v šedesátitisícovém městě, kde kope za místní druholigový tým, třiadvacetiletý Srb Vladan Milosavljev.

Karviná je jeho první velké zahraniční angažmá. Než jej sem zhruba před třiceti měsíci zdejší manažeři přivedli, žil a hrál půl roku v Makedonii. „Přijeli jsme sem na zkoušku dva Srbové a já zůstal. A jsem rád,“ říká.

I když Balkán a Slezsko, to jsou dvě naprosto odlišná kulturní prostředí, Vladan si prý na zdejší život zvykl. Koneckonců je profesionál, a když si vybral dráhu profesionálního fotbalisty, musí počítat s tím, že bude neustále cestovat. „Jasně, jsem na to připraven. Potřeboval jsem trochu času, ale už jsem si zvykl, je to tady fajne,“ hodnotí své současné působiště slovem, které evidentně pochytil z místního dialektu.

Nezakrývá, že Karviná pro něj nemusí být konečnou stanicí. „Samozřejmě, že pokud se mi bude dařit a budou mě chtít jinde, půjdu hrát tam,“ říká talentovaný srbský záložník, který má v Karviné smlouvu s roční opcí do léta roku 2012.

Jeho život se neliší od života jiného profesionálního sportovcem nota bene žijícího daleko od domova. Fotbal, odpočinek, a zase fotbal a zase odpočinek. „Vlastně se pohybuju mezi stadionem a bytem, kde bydlím společně s kolegou z týmu (Albánec Elvist Ciku – pozn. aut.),“ říká Vladan.

Co mu v Karviné chybí? Balkánský způsob života, kdy se lidé potkávají na ulicích, v kavárnách nebo barech. „To tady není. Hlavně v zimě je město dost mrtvé. Lidé tady jsou dost soustředění na práci nebo školu. To u nás je to jiné,“ přidává svůj poznatek.

Když nehraje fotbal, relaxuje nenáročně. „Občas si zajdu do kina, třeba do Ostravy. Taky trávím hodně času na internetu, hlavně na Facebooku. Aspoň vím, co se děje doma, jak se mají kamarádi, rodina a tak,“ říká.

Mimo okruh spoluhráčů prý nemá prakticky žádné známé. „Hodně jsem kamarádil s házenkářem Tomášem Mrkvou. Ten ale teď odešel hrát do Německa, takže se vidíme jen občas, když přijede,“ postěžoval si Vladan.

Vždy se ale těší na návštěvu svého otce, který už prý byl v Karviné čtyřikrát. „Velmi si Karvinou oblíbil, líbí se mu tady. Rozumí si i s mými kolegy z týmu. Říká mi, že by tu nejraději se mnou byl pořád. To ale nemůže, i když je už v důchodu,“ říká Vladan.

Pohárovým zápasem skončila minulý týden jemu a spoluhráčům podzimní sezona. Ještě dva týdny budou trénovat a potom se Vladan vydá za rodinou, do Bělehradu. „Těším se, to je jasné. Budou Vánoce, prostě paráda,“ říká natěšeně.

Jako křesťan vyznávající pravoslaví oslaví vánoční svátky až 7. ledna. A potom zpět za prací. Do Karviné.