Tam se sešel s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským a jeho kolegy. Hlavním tématem byla současná situace, kdy firma CPI Byty s lidmi vyjednává o výši smluvního nájemného. Názor šéfa sdružení OSBT Romana Bujoka je jasný: „Ze strany firmy CPI Byty to není dohoda, ale diktát.“

S ministrem se prý zprvu bavili velice všeobecně. „Docela mě mrzelo, když jsem zjistil, že nás považují za lidi, kteří toho moc nevědí. Museli být překvapeni, do jakých konců to v Třinci a Českém Těšíně spěje,“ tvrdí Bujok.

Ministrovi prý jasně řekl, že většina sporů o určení nájemného skončí u soudu. Přesto, nebo možná právě proto, že ministr byl v časové tísni a musel odjet do sněmovny, Bujok byl v líčení situace na Třinecku věcný.

„Řekl jsem, že to, k čemu CPI naše nájemníky vyzývá, je na hraně zákona a dobrých mravů. Že je to v podstatě nátlak, aby občané podepisovali dodatky ke smlouvě. Z toho, co navrhují, oni prostě nesleví a spěje to nějakým způsobem k soudu, na což své členy připravujeme,“ pravil Bujok.

Ministr slíbil pomoc

Ministr a jeho kolegové podle Bujoka prohlásili, že lidé „za těchto okolností dodatky podepisovat nemají“. „Ze strany ministerstva mám příslib, že se pokusí oslovit majitele akcií společnosti CPI a svolat schůzku, která by měla nastolit skutečnou dohodu, ne diktát ze strany CPI,“ řekl šéf OSBT.

Údaje se liší

Společnost CPI Byty vlastní v Třinci a Českém Těšíně okolo čtyř a půl tisíce bytů. O výši smluvního nájemného s lidmi vyjednává od září. Bujok tvrdí, že se společnost CPI „ohání“ tím, že dodatek už podepsalo třicet procent oslovených nájemníků. „Tento údaj je nepřesný. Podle mých informací dodatky podepsalo méně než padesát ze stovek oslovených osob,“ řekl.

Zástupci CPI nebyli na čtvrteční schůzku pozváni, přestože oslovili náměstka pro územní a bytovou politiku Miroslava Kalouse.

Mluvčí CPI Michaela Winklerová Deníku řekla, že firma se o jednání dozvěděla až z přehledu akcí agentury ČTK, která oznámení zveřejnila v úterý.

„Ještě v tento den odpoledne jsme zaslali panu náměstkovi Kalousovi faxem dopis, ve kterém ředitel společnosti CPI Byty požádal o možnost se této schůzky zúčastnit, reakce na žádost o schůzku ale přišla až v pátek,“ řekla Winklerová. Odmítla, že by společnost CPI Byty navrhovala dohody o zvýšení nájemného formou „diktátu“.