Omezující opatření bylo přijato v důsledku vysoké počtu žádostí o vyhrazená místa. O stání pro svůj automobil žádali často i lidé, kteří neměli potíže s pohybem, ale nárokovali si je kvůli jiným zdravotním omezením. Výjimkou nejsou ani místa, která k vlastní potřebě parkování nepotřebuje přímo postižený člověk, ale má ho vyhrazené jen proto, aby měla kde zaparkovat osoba, která pro něj čas od času přijede. Takto vyhrazené místo navíc ani nevyužije, protože pro invalidu přijíždí až ke vchodu domu. Parkovací místo je tak po celý rok prázdné a pro ostatní motoristy blokované s rizikem vysoké pokuty, pokud by na něm zaparkovali.

Úředníci havířovské radnice nyní každou žádost posuzují podle přísnějších pravidel. Vyhrazená parkovací místa pro invalidy mají omezenou platnost a nové podmínky jsou proto uplatňovány i pro dříve schválené žádosti. Některá invalidní místa se už podařilo zrušit, jiná neslouží konkrétní osobě, ale všem postiženým.

„Nově mohou o vyhrazené parkovací místo přidělované k číslu invalidního průkazu žádat ti, co mají průkazku ZTP/P, případně osoby, které se starají o děti s tímto postižením nebo i mentálním postižením. Ze zhruba 500 takto vyhrazených parkovacích míst jsme zrušili více než 100 těchto míst. Rušíme je postupně. Když lidem končí platnost, tak je vyzveme, aby předložili žádost a doklad o tom, že jsou držiteli ZTP/P. Pokud nesplní tuto podmínku, tak je místo zrušeno. V tom případě posuzujeme, zda necháme parkovací místo pro invalidy bez přesně určené značky vozidla, nebo jestli místo necháme jako běžné parkovací stání pro všechny motoristy. Posuzujeme také, kolik je v dané lokalitě těchto postižených občanů, což činíme stejně, když přijde nová žádost na vyhrazení parkovacího místa,“ vysvětlila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Čtěte také: Čiperní invalidní filutové už mají v Havířově s parkováním utrum