Podle primátora Tomáše Hanzela je důvodů hned několik. „Nerentabilnost provozu a nutnost modernizace audiotechniky v sále i samotné budovy, která je ve velmi špatném stavu. Taková investice by přišla minimálně na 100 milionů korun,“ tvrdí primátor.

Dodal, že radnice žádné nové kino stavět neplánuje. Spíše hledá smysluplné využití objektu, v němž dnes kino Centrum sídlí. „Se zřízením nového kina nepočítáme. Vzhledem k obecně malé návštěvnosti jsou provozní náklady nepoměrně vysoké,“ vysvětlil Hanzel s tím, že s ohledem na to, že je v okolí Karviné dost jiných velkých kin, město velký promítací sál nutně nepotřebuje. „Mnoho lidí stejně dnes na premiéry jezdí do ostravského multikina. Takový je prostě dnešní trend,“ míní karvinský primátor.

Podle něj však milovníci filmu úplně smutnit nemusí. Klasické filmové promítání z Karviné určitě nezmizí, ale přesune se do menších sálů. „Vzhledem k malé návštěvnosti kina postačí kapacity kina Ex a promítacích sálů Regionální knihovny,“ tvrdí primátor.

Právě tyto dva sály chce město zmodernizovat, aby odpovídali současným požadavkům na technické vybavení. „Počítáme s plnou digitalizací menšího sálu v kině Ex, případně promítacího sálu Regionální knihovně Karviná v Karviné-Mizerově, která momentálně prochází velkou rekonstrukcí,“ dodal karvinský primátor.

V podobné situaci jsou také v Orlové, kde také kino Vesmír ani zdaleka nenaplňuje při promítání svou kapacitu. „Pociťujeme větší nezájem diváků v kině Vesmír. Zatímco kapacita sálu je asi 600 míst, do kina chodí v průměru asi 20 lidí na jedno představení,“ říká místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Podobně jako v Karviné, tak v i Orlové uvažují o přesunu do menšího sálu. „V současné době probíhá postupná rekonstrukce Domu kultury, která by měla trvat asi dva roky a poté by měl vzniknout sál pro necelých čtyři sta lidí,“ dodal místostarosta. Na rozdíl od kina Vesmír se nebojí, že by kapacita sálu nebyla naplněna. „Bude se jednat o multifunkční sál, takže nebude sloužit jen k promítání filmů, ale i pro jiné příležitosti,“ uvedl Mojžíšek.

David Gorgol