Největší nabídka je v Karviné. Důvod je prostý. Ve městě proběhla v minulých dvou letech privatizace obecních bytů. „Zhruba tři tisíce bytů byly ke koupi za velmi nízké ceny a nynější majitelé je teď dávají k pronájmu,“ řekla Daniela Baronová, realitní makléřka realitní kanceláře Sting.

Podobná situace je podle ní také v Orlové a Bohumíně. „Také tam je velká nabídka bytů, i když ne v takové v míře jako v Karviné,“ dodala.

Podobný názor má i realitní poradce havířovské realitní kanceláře IBC Reality Roman Jurosz. „V poslední době jsme zaregistrovali vysokou nabídku jak bytů, tak i nebytových prostor. Projevuje se zde také ten faktor, že někteří klienti jsou nuceni zbavovat se majetku například z důvodů exekuce nebo v případě, že nemohou splácet hypotéku například při ztrátě zaměstnání,“ tvrdí Roman Jurosz.

Trošku jiná situace na trhu s byty je v Českém Těšíně. „Na rozdíl od Karviné bytů v Českém Těšíně k pronájmu není mnoho, a když se nějaký objeví, tak se rychle obsadí,“ řekla majitelka realitní kanceláře Elefant Beata Filipí.

Jak ale dodává, záleží také na lokalitě. „Například v lokalitě okolo Kauflandu je velký zájem o pronájem bytů, naopak o bydlení ve Svibici takový zájem není,“ dodala Beata Filipí.

S pronájmem svých bytů začal i jeden z největších majitelů bytů na Ostravsku a Karvinsku – společnost RPG Byty. Podle mluvčího Petra Handla je o nájemní bydlení velký zájem. „Poptávka po našich bytech je relativně stabilní. Byty, které se uvolní, se nám povede během docela krátké doby opět pronajmout,“ řekl.

Přiznal však, že existuje pár lokalit, kde je obtížnější obsadit volné byty. „Méně žádané jsou některé části v Karviné-Novém Městě. I proto tam ve spolupráci s městem realizujeme revitalizaci desítek bytů a chceme dosáhnout celkového zvýšení úrovně této lokality,“ řekl Handl.

Méně příjemná zpráva pro případné zájemce o pronájem bytu je ta, že ani široká nabídka bytů netlačí ceny nájemného dolů. „Cena se pohybuje zhruba na stejné hladině, okolo šesti až osmi tisíc korun,“ říká Beata Filipí z RK Elefant.

S tím souhlasí i zaměstnanec realitní kanceláře RK Nova Adam Konkolski. „Lidé, kteří chtějí pronajmout byt, ještě vyčkávají a nechtějí jít s výší nájemného zbytečně pod cenu,“ řekl.

Jak ale většina zdůrazňuje, existuje mnoho faktorů, které ovlivňují cenu nájmu. „Cena se odvíjí především od lokality, typu bytu a jeho stavu. Čím je byt hezčí – zrekonstruovanější, tím je cena vyšší. Když je byt v původním stavu, je cena zpravidla nižší, než u bytu po celkové rekonstrukci,“ vysvětlila Daniela Baronová z RK Sting.

S tím souhlasí i mluvčí RPG. „Výše nájemného odráží mimo jiné i celkovou kvalitu lokality, domu nebo sociální skladbu obyvatel v daném místě. Pozitivně se na poptávce projevují také opravy, které na našich bytech provádíme,“ doplnil Petr Handl.

David Gorgol