„Současná starostka byla zvolena do vedení města na základě nerespektování vůle voličů, kteří preferenčními hlasy dali jasně najevo, koho chtějí v čele radnice,“ stojí v textu petice.

Podle předsedkyně petičního výboru Michaely Kocurové vzešla tato iniciativy od samotných obyvatel města.

„Zastupitelé by měli reflektovat na přání voličů, kterými jsou obyvatelé města, a situací se vážně zabývat. Podle nás volby ovlivnilo jednání některých zastupitelů, kteří jednali v rozporu s vnitrostranickou dohodou. A to se nám nelíbí. Paní starostka, jež byla právě v reakci na své počínaní během ustavujícího zastupitelstva vyloučena z řad místní organizace ČSSD, tak ztratila i podporu strany, za kterou kandidovala, a její setrvání ve funkci je proto podle nás nemorální a neslučuje se s přáním voličů,“ tvrdí Kocurová.

Petice je k nahlédnutí i podpisu na několika místech, např. v Rychvaldské pekárně nebo místní knihovně. „A podpisy přibývají,“ říká Kocurová s tím, že petice i s podpisy bude předána zastupitelům zřejmě před nejbližším jednání zastupitelstva.

Starosta Šárka Kapková tvrdí, že věcem nechá volný průběh. „Připadá mi to zvláštní, že někdo požaduje mé odvolání týden po volbách. Já si myslím, že zatím podporu mám a uvidím, jak se zachovají zastupitelé,“ řekla Kapková.

Své vyloučení z řad sociální demokracie, které rychvaldská organizace odhlasovala minulý týden, považuje za neplatné. „Odvolala jsem se k okresnímu výkonnému výboru, který bude tuto věc řešit, a rozhodne, zda rozhodnutí místní organizace je platné. Zatím ale nemám zprávy, v jaké fázi celá záležitost je,“ řekla Kapková.

Někteří zastupitelé, které redakce oslovila, o petici zatím jen slyšeli a nechtěli proto záležitost komentovat. „Určitě si to někde přečtu. Ovšem stojím si za tím, že volba starosty proběhla korektně a že problém je zřejmě uvnitř ČSSD,“ uvedla radní za TOP 09 Vlasta Matonogová.

Zastupitel Miroslav Pěgřímek z KSČM považuje petici za neseriozní jednání. „Podle mě je to levárna. Je zvykem nechat dotyčnému 100 dní na to, aby ukázal, zda na svoji funkci má a teprve pak jednat, a ne krátce po volbě vykřikovat, že je něco špatně,“ tvrdí Pěgřímek.

Zastupitel za ČSSD Ivan Širocký a jeho bezpartijní kolegyně Jana Máchová prohlásili, že text petice dosud neviděli, a proto nedokáží odpovědět, jak se k ní stavět a zda se jí coby zastupitelé města budou stavět.