Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OKD chce těžit uhlí pod orlovskou Výhodou

Orlová – Důlní společnost OKD udělala první krok k tomu, aby v budoucnu mohla těžit uhlí pod okrajovou částí Orlové. Zadala zpracovat dokumentaci hodnocení vlivů na životní prostředí k procesu EIA pro případné dobývání Dolu Karviná v 18. kře, která zasahuje právě pod orlovskou osadu Výhoda.

25.11.2010 2
SDÍLEJ:

Lidé se zajímali o osud svých domovůFoto: Richard Kutěj

Prakticky to znamená, že po několikaletém váhání se těžaři rozhodli učinit kroky nutné k tomu, aby mohli vytěžit další část uhelných zásob, které se nacházejí pod obydlenou částí Orlové. OKD rovněž počítá s tím, že vlastníkům pozemků, nemovitostí, inženýrských sítí a komunikací zaplatí případné škody na majetku způsobené těžbou.

„Je to první krok k tomu, aby se v budoucnu mohlo pod touto oblastí těžit. Zda se ale skutečně těžit bude, závisí na tom, zda studii EIA schválí ministerstvo životního prostředí a tedy, zda naše společnost získá povolení k těžbě,“ vysvětlil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Podle personálního ředitele OKD Radima Tabáška bude dokumentace EIA kromě všech povinností daných zákonem řešit také detailní plán otvírky a vypořádání důlních škod.

„S přípravou studie nyní začínáme, podrobnější informace budeme mít až později,“ řekl Tabášek s tím, že příprava dokumentace bude trvat minimálně po celý příští rok. Se zahájením otvírkových a přípravných prací v 18. kře by se pak mohlo počítat po roce 2016.

O tom, že OKD nechá zpracovat dokumentaci pro studii o vlivu těžby na životní prostředí, informoval starostu Orlové oficiálním dopisem i generální ředitel OKD Klaus-Diether Beck.

Orlovský starosta Jiří Michalík řekl, že tuto informaci vítá. „Podle mě je dobře, že OKD konečně jasně sdělilo své záměry. Jde především o to, že lidé, kteří na Výhodě žijí nebo tam plánují stavět, už vědí, na čem jsou. A v tom je důležitost této informace,“ tvrdí orlovský starosta.

Město podle něj nemá žádné nástroje, jak případné těžbě a tedy i působení jejích vlivů zabránit. Je pouhým účastníkem řízení.

„Tyto administrativní kroky lze pouze protahovat, ale to podle mě není dobrý postup. Těžit se tam bezesporu bude, a tak je lepší se férově dohodnout, jak se bude postupovat v případě, že se začnou projevovat důlní vlivy a působit škody na majetku,“ myslí si Michalík.

Kromě města informují zástupci OKD o postupu příprav také reprezentanty Osadního výboru Výhoda, který hájí zájmy obyvatel této lokality. V březnu příštího roku by měla být svolána veřejná schůze občanů, kde by za přítomnosti zástupců města těžaři předložili těžební plány, časový sled dobývání, poklesové mapy a způsoby vypořádání případných důlních škod.

Předseda OV Výhoda Jiří Bobrek řekl, že za osadní výbor již dříve předložil OKD požadavky, které by mělo být ze strany důlní organizace splněny před podáním žádosti na Obvodní báňský úřad o povolení hornické činnosti v 18. kře.

„Pokud bude výsledkem EIA souhlas s těžbou, musí být s každým majitelem nemovitosti dotčené hornickou činností uzavřena Dohoda o střetu zájmů, včetně způsobu vypořádání za budoucí škody,“ prohlásil Bobrek. Dodal, že nechtějí dopustit, aby se opakoval situace při vypořádání důlních škod, jak tomu bylo v případě Kozince a Šplúchova v Doubravě počátkem tisíciletí.

Autor: Tomáš Januszek

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na mítinku v Bohumíně 17. října 2017.
18

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Škaredé, rozbité a špinavé. Tak popisují cestující českotěšínské autobusové nádraží, po jehož opravě volají už několik let.

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení