„Minulý týden jsme byli venku jednou. Ačkoli bylo na první pohled krásné zimní počasí, vzduch byl plný prachu a škodlivin,“ prohlásila ředitelka Mateřské školy Kpt. Jaroše v Karviné-Mizerově Milena Nowaková.

Podobně na tom byly učitelky a vychovatelky v řadě dalších mateřských škol a ve školních družinách. „Když je smog, ven na procházky nechodíme. Minulý týden byl skutečně jeden z nejhorších za poslední dobu,“ řekla vychovatelka ve školní družině Základní školy Ke Studánce v Orlové Renáta Křehlíková.

Učitelky i vychovatelky shodně říkají, že denně sledují limity škodlivin v ovzduší buď v televizním vysílání, nebo na internetu. „Samozřejmě známe zdravotní rizika, máme informaci i od hygieniků, takže podle toho se v takovém případě rozhodujeme,“ řekla Milena Nowaková.

Také zaměstnanci havířovských školek sledují klimatické podmínky a v případě znečištění ovzduší s dětmi na procházky nechodí. Pokud je situace nepříznivá už ráno, informují o tom rodiče předem.

„Vedení města dokonce vydalo oběžník, ve kterém vyzývá vedení školek, aby sledovalo pečlivě stav ovzduší a v případě znečištění s dětmi raději ven nevycházelo,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Údaje školky mají

Informace o stavu ovzduší a případných opatřeních dostávají školky, školy a družiny také od úředníků z radnice. „Pokud se k nám dostanou nějaké informace o varování či nějakém opatření, přeposíláme je elektronickou poštou do škol a školek, popřípadě informujeme školky telefonicky,“ prozradil starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Právě tam o víkendu zaznamenala měřicí stanice nejvyšší překročení limitu polétavého prachu, který je padesát mikrogramů na metr krychlový. Ve Věřňovicích, což je součást Dolní Lutyně, ukázalo měřidlo hodnotu přes 300 mikrogramů. Hygienici záhy vyhlásili stav regulace pro celé Ostravsko, Karvinsko a Třinecko. V takovém případě musí hutní podniky omezit produkci, aby kouř z jejich komínů dál nezvyšoval koncentraci škodlivin v ovzduší.

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že dnů, kdy jsou překračovány povolené limity škodlivin v ovzduší, každoročně přibývá. A to nejen v zimním období, ale už i v létě. Podzimní a zimní měsíce jsou však nejhorší. Potvrzují to i zkušenosti oslovených učitelek z mateřských škol. „Je fakt, že dnů, kdy kvůli špatnému ovzduší nechodíme s dětmi ven na procházky, je každý rok víc a víc,“ shodují se.