„Téměř 100 milionů z této částky proinvestujeme. Nejvíce peněz půjde do rozvoje města a do bydlení. Rezerva města, která hraje důležitou roli při získání dotací, přitom počítá s částkou 8,5 milionu korun,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.

Přes 24 milionů korun hodlá Bohumín investovat do bydlení. „Opraveny budou hned dva věžové domy v centru města. Dalších rekonstrukcí se dočkají městské nebytové prostory, ve kterých sídlí stacionář Salome pro děti s postižením a Centrum mladé rodiny Bobeš. Budou se měnit okna, zateplovat se bude střecha a obvodový plášť a měnit se bude i zdravotechnika,“ popisuje Balcarová.

Další rekonstrukce za téměř osm a půl milionu se dočká Domov Jistoty pro důchodce ve Starém Bohumíně. Čeká na něj i výměna oken a nová zateplená fasáda.

V příštím roce vzniknou i další zajímavé stavby: chystají se nástupní místa pro vodáky, 90 procent z této částky však pokryje dotace z EU. „Na Odře a Olši vyrostou speciální betonové schůdky do vody – u Antošovické lávky v Pudlově, u starého hraničního mostu ve Starém Bohumíně na řece Odře a na Olši pak za jezem ve Věřňovicích. Další schůdky vyrostou na polské straně, a to za mostem za soutokem Odry s Olší a za mostem v Krzyźanowicích,“ vyjmenovává Balcarová.

Za pět milionů korun zmodernizuje Bohumín další školní dvůr – ve Skřečoni. V plánu je rekonstrukce parkoviště u místní polikliniky nedaleko náměstí Budoucnosti nebo zateplování budov městské nemocnice.

„Další 2 miliony korun vloží město v příštím roce do zpracování projektové dokumentace na výstavbu protipovodňových hrází v zatím nechráněném Pudlově,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Hotové jsou již projekty na hráze ve Vrbici. „Je možné, že se Povodí Odry podaří v příštím roce stavbu zahájit,“ dodal Vícha.

Bohumínští plánují už i dopředu – na rok 2012

V roce 2012 chtějí předběžně v Bohumíně vložit do investic 103 milionů korun. V roce 2009 investoval Bohumín částku 127 milionů korun, letos 131 milionů.

„Naše investice se pohybují v posledních letech na zhruba stejné úrovni. Částku okolo sto milionů chceme navýšit o dotace,“ řekl Vícha.
Investice roku 2012 budou například kanalizace v Záblatí v Anenské ulici, regenerace veřejných ploch nebo další protipovodňové úpravy.