Regionální knihovna Karviná představuje novou službu pro karvinskou veřejnost právě od prosince. „K dispozici máme novou pomůcku pro čtení a tou je zvětšovací stolní kamerová lupa Aladdin Apex. Tato barevná stolní kamerová lupa s nastavitelným LCD monitorem o uhlopříčce 20“ usnadňuje běžný život a slouží slabozrakým občanům k pohodlnému čtení tištěného textu. Kamerová lupa je i vhodným zařízením pro seniory,“ uvedla Petra Helešicová z Regionální knihovny Karviná. Knihovnice dále vysvětlila, že kamera lupy snímá předlohu a její zvětšený obraz promítá na monitoru, takže i silně slabozraký čtenář může s textem i grafikou v tištěné nebo psané podobě pracovat.

„Volitelné režimy zobrazení umožňují nastavit obraz tak, aby vyhovoval individuálním i průběžným potřebám. Tři základní režimy jsou: barevný, text a negativ. Plně barevný režim je vhodný například pro čtení časopisů, zatímco režimy text a negativ jsou nejlépe využitelné pro zobrazování běžných textů, jako jsou knihy, noviny, jízdní řády a podobně. Režim text je kombinací černého textu na bílém podkladě a u režimu negativ je to naopak,“ přibližuje funkce lupy knihovnice.

U obou režimů je dostupné nastavování barev, takže je možné barvy změnit na některou z 24 barevných kombinací. Pro zjednodušení psaní i čtení má lupa zabudovanou funkci vyznačení řádků, která velmi usnadňuje orientaci ve složitějších textech a ulehčuje také luštění křížovek a vyplňování formulářů, složenek a jiných dokladů.

Kamerovou lupu, která byla pořízena za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, mohou občané využívat v knihovně v Městském domu kultury v Karviné–Novém Městě v provozní době knihovny.