Na řešení rovnice se podílelo 443 studentů. Každý z nich musel správně vyřešit deseticentimetrový úsek rovnice, pak se výsledky z jednotlivých tříd sečetly a dál upravovaly, až vznikla kvadratická rovnice, která má dva kořeny, nebo-li výsledky 1921 a 90. Znamená to rok založení školy a výročí gymnázia. S nápadem přišel matematik Pavel Hulva.

„Chtěl jsem vymyslet rekord ve smysluplné oblasti, která by žáky mohla zaujmout. Kdo počítá, nezlobí,“ konstatoval matematik Hulva. Ředitelka Zuzana Carbolová tyto aktivity podporuje. „Jsem moc ráda, že se nám úspěšně daří plnit plán projektových činností,“ dodává.

Hana Zelová z pelhřimovské Agentury Dobrý den, která po celou dobu dohlížela na to, aby vše probíhalo podle pravidel, uvedla, že dosud se o podobný rekord nikdo nepokusil. Takže studenti českotěšínského gymnázia jsou první. Výsledek byl zapsán do české databanky rekordů, pak škola obdrží certifikát. Oficiální informace o rekordu se objeví v České knize rekordů asi za dva, tři roky. Tehdy vyjde III. edice Guinnessovy knihy českých rekordů.

Lidé se pokoušejí vytvářet rekordy v nejrůznějších odvětvích, aby se dostali do Guinnessovy knihy rekordů. „Naposled to byla třeba kuriózní čtyřiadvaceti­hodinová nepřetržitá resuscitace anebo nejdelší had z lidí, kteří mají papuče apod.,“ uvedla Hana Zelová.

Emilie Swidrová