Počet zájemců je obecně menší, vzhledem k tomu, že z devátých tříd vychází méně žáků. Zatímco před šesti nebo sedmi lety se na bohumínské gymnázium hlásilo přes 60 lidí, takže nebyl problém naplnit dvě třídy, v poslední době je situace horší.

„Loni se k nám hlásilo něco přes 40 dětí, takže jsme se rozhodli v rámci udržení kvality otevřít pouze jeden ročník,“ uvedl ředitel Gymnázia Františka Živného v Bohumíně Miroslav Bialoň. Jak dodal, tak i do budoucna počítají pouze s jednou třídou.

Problém je podle ředitele Gymnázia a SOŠ Orlová-Lutyně Pavla Kubínka také v počtu škol. „V současné době je hodně gymnázií a navíc celá řada odborných škol otvírá různá lycea,“ vysvětlil ředitel. Také orlovské gymnázium se tak rozhodlo kvůli udržení kvality pro redukci tříd na jednu.

Problém naplnit dvě třídy čtyřletého gymnázia naopak nebudou asi mít, podle ředitele Karla Fonioka, na Gymnáziu v Havířově-Podlesí. „Podle dotazů a reakcí si myslím, že zájem bude převyšovat nabídku, “ informoval ředitel.

Zájem o studium na gymnáziu také dokumentuje počet žáků, kteří se účastní přípravných kurzů z matematiky a českého jazyka, které škola pořádá. „Letos se nám přihlásilo 52 žáků,“ dodal Foniok.

Také na Gymnáziu Komenského v Havířově-Městě mají podle zástupce ředitele Petra Šimka méně uchazečů než loni. „Ale je to ve velké míře důsledek toho, že jsou tři přihlášky na střední školy,“ uvedl Petr Šimek.

Velmi často se pak stává, že se přihlásí hodně žáků, ale ne všichni přijdou na přijímačky a z těch, co se na školu dostanou, nenastoupí všichni. „Loni jsme například měli 106 přihlášek, což neznamená, že všichni měli zájem studovat na naši škole,“ dodal Šimek.

Jak ale zdůraznil, nemají problém otevřít dvě třídy. „V prvním kole se dostane zhruba 50 až 55 žáků a ze zhruba 25 dalších, kteří splní požadavky, vybereme na odvolání nejlepších 5 až 10, kterým umožníme studium na naší škole,“ řekl zástupce ředitele.

Tři přihlášky vnímá jako problém také zástupce ředitele Gymnázia Český Těšín Radek Duda. „Jde hlavně o to, že je to nepřehledné. Musíme nahlásit počet tříd, které otevřeme a podle počtu přihlášek nepoznáme, kolik žáků devátých tříd bude mít zájem o studium na naší škole,“ uvedl Duda.

Například předloni si podalo přihlášku 220 dětí, ale nastoupilo jen 58. „A loni to bylo ještě horší, když se přihlásilo 110 lidí a jen 41 se rozhodlo k nám chodit,“ dodal zástupce ředitele. Také proto se letos rozhodli otevřít pouze jednu třídu čtyřletého gymnázia.

Výše uvedené problémy vůbec neznají podle ředitele Bohumila Vévody na Gymnáziu Karviná. „Vždy jsme měli dvě třídy. Teď jsme si dokonce zažádali o tři, ale Krajský úřad nám to nepovolil,“ řekl ředitel.