Co s nimi budou dělat? Vysloužilé staré přístroje chtějí v prvé řadě nechat ekologicky zlikvidovat. Zároveň je to způsob, jak co nejvíce již nepotřebných mobilů dostat od lidí zpět a použitelné části zrecyklovat.

„Odhadujeme, že v České republice leží někde v domácnostech a kancelářích osm milionů starých mobilních telefonů. Lidé jich donesou k recyklaci zlomek, a to ještě na základě marketingových pobídek. Rádi bychom tuto situaci změnili,“ zní popis z letáku Mobilobraní.

Studenti z Českého Těšína se do sběru pustili s nadšením. „Děti se podílejí velmi aktivně, nosí staré telefony od rodičů, vybírají aktivně i mezi známými. Opravdu je to baví,“ uvedla Michaela Raszková, učitelka a koordinátorka projektu.

Kromě školy, kam nosí staré přístroje žáci, jsou sběrná místa na telefony od posledního únorového týdne na všech radnicích v okrese a v prodejnách Elmax.

Každý z pěti ekologických a sběratelských týmů vymyslí, připraví a obhájí vlastní cestu, jak dostat do sběrného místa co nejvíce mobilních telefonů. Z každého mobilu je možné získat určité množství zlata, stříbra a dalších cenných kovů. Část financí z jejich následného prodeje půjde i do škol, které mobily sbíraly. Pětice škol přitom má v plánu nasbírat až 20 tisíc starých přístrojů.

Spolu s českotěšínským gymnáziem se do projektu zapojuje také Střední umělecká škola Ostrava, Gymnázium Dobříš, Soukromé Ekologické gymnázium Poděbrady a Středisko volného času z Brna.