Podle vedoucího Denního centra a noclehárny Bethel Karviná Filipa Švehelky mají v těchto dnech doslova narváno. „Máme patnáct lůžek a k těm jsme přidali ještě dvě navíc,“ řekl Švehelka.

Protože ani to nestačí a zájemců o trochu tepla je v tomhle čase dost, museli pracovníci centra najít další řešení. „Určitě nikoho nevyhodíme zpátky na mráz, pokud někdo přijde, tak ho alespoň necháme v místnosti denního centra,“ vysvětlil vedoucí.

V současné době mají v sále, který přes den slouží jako společenská místnost, kde mohou klienti sledovat televizi nebo se najíst, tři ´nájemníky´. „Podobnou situaci máme každou zimu, vždy je to tak deset až patnáct dnů v roce,“ vysvětlil Filip Švehelka.

Podle vedoucího Denního centra v Českém Těšíně Mariana Pindeje měli v jejich noclehárně, jejíž kapacita je 20 lidí, plno především mezi 11. a 14. únorem. „Normálně nám přes zimu chodí zhruba do dvaceti, ale v té době jsme neměli ani jedno lůžko volné,“ vysvětlil Pindej.

Nocleh na nádraží

V Bohumíně, kde nemají azylový dům, se s Českými drahami dohodli na pronájmu jedné místnosti na nádraží, ze které udělali čekárnu pro bezdomovce. „Lidé bez domova, kteří jsou z Bohumína, se tam mohou na lavičkách ohřát, mají tam dokonce oddělenou místnost s umyvadlem,“ řekla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Provizorní noclehárnu na nádraží pravidelně kontrolují strážníci, kteří dohlížejí na to, jestli bezdomovci neobtěžují lidi čekající na vlak. „Lidé, kteří chtějí v čekárně přebývat, navíc musí pravidelně docházet do Denního centra a splnit několik podmínek – mj. musí se například pravidelně koupat. „Přes zimu do čekárny dochází zhruba deset bezdomovců,“ dodala Balcarová.

Podle orlovské mluvčí Nataši Cibulkové mohou v Orlové najít bezdomovci střechu nad hlavou v zařízení v Klášterní ulici. „V ubytovně je místo pro 22 lidí a v tuto chvíli máme 18 obsazených,“ uvedla mluvčí.

Občas se prý stává, že je v noclehárně plno. „Ale pokud nás požádají o pomoc, úředníci z odboru sociálního a zdravotního jim vždycky pomohou a ubytování jim najdou, ať už v jiných zařízeních na území města nebo v okolních městech. Rozhodně je na ulici nenecháme,“ uvedla Cibulková.

Do pomoci se zapojuje také městská policie, která v těchto mrazivých dnech navštěvuje místa, kde se lidé bez domova srocují. „Strážníci těmto lidem nabízejí pomoc, ale většina lidí ji odmítá s tím, že nic nepotřebují a o střechu nad hlavou nemají zájem,“ dodala orlovská mluvčí.