Černé skládky trápí obce ve větší nebo menší míře po celém regionu. Pořádnou dávku drzosti však prokázal neznámý poberta v Těrlicku, protože zatímco většina znečišťovatelů vysype odpad v odlehlejších končinách, ten se s tím nepáral a vyhodil několik pytlů se starými hadrami přímo u pláže Pacalůvka vedle autobusové zastávky.

„V poslední době se nám tu objevily dvě černé skládky, jedna mimo obydlenou část obce, druhá vznikla hned vedle cesty,“ řekl starosta Těrlicka Martin Polášek. Podle něj žádné větší problémy se skládkami v obci neměli. „Maximálně jsme řešili nějaké drobnější věci, jako když třeba nějaký rybář odhodil plechovku od piva do lesa nebo něco podobného,“ vysvětlil starost Těrlicka.

Případem se již zabývá policie, která provádí místní šetření mezi obyvateli. „Navíc jsme umístili tuto informaci na náš web a chceme ji dát také do Listů Těrlicka, abychom naše občany na problém upozornili,“ dodal Polášek.

Dlouhodobě trápí problém černých skládek podle starostky Šárky Kapkové také Rychvald. „Přestože máme v naší obci sběrný dvůr, občas se tady skládky objevují,“ vysvětlila Kapková. Podle ní se vedení obce snaží o osvětu, aby lidé nesypali odpad do přírody, ale přivezli ho do sběrného dvora. Podle Jany Dostálové z odboru výstavby a životního prostředí mají v současné době v obci dvě černé skládky. „Myslím si, že původci těchto skládek budou spíše lidé z okolních měst, kteří Rychvaldem projíždějí,“ myslí si Dostálová.

Problém s cizími lidmi a jejich nepořádkem mají podle starostky Květuše Szyroké také v Doubravě. „Na skládkách jsou věci, které tam místní vyhodit nemohli,“ řekla starostka. Objevuje se tam například stavební materiál nebo firemní věci. Situaci nepomáhá ani deset kontejnerů. „Někteří nejsou ani schopni dát to do kontejneru a hodí je vedle,“ dodala Květuše Szyroká.

Také ve Stonavě se v poslední době objevily hned dvě nepovolené skládky. „Ale je pravda, že je to lepší než v minulosti,“ uvedl starosta Ondřej Feber. Podle něj mají totiž po obci rozmístěno 24 kontejnerů, které významně přispěly řešení tohoto problému.„Myslím si, že kontejnery jsou lepší než sběrný dvůr, protože tam lidé mohou házet odpad kdykoli a nemusí s ním jet přes celou Stonavu, aby to odevzdali do sběrného dvora,“ vysvětlil Feber.

Nepovolené skládky se objevují také v Chotěbuzi. Mnohem víc je však trápí jiný problém. „Máme v obci kontejnery, které slouží naším obyvatelům, a často se nám stává, že přijíždějí lidé z měst a celé nám je naplní svým odpadem. Smetí místních se tam pak vůbec nevejde a naši lidé jej nemají kam dávat,“ řekl starosta Martin Pinkas.

Protože je těžké takové lidi uhlídat, vymyslelo vedení města jiné řešení. „Dali jsme kontejnery do míst, o kterých vědí jen naši občané,“ dodal Pinkas.