„Dlouhodobě u nás platí, že každý měsíc se nám uvolní přibližně 230 bytů. Od začátku roku se tento průměr změnil minimálně, za leden a únor se počet uvolněných bytů blíží číslu 260. Takže těch zhruba třicet bytů může být v důsledku navýšení nájemného,“ nastínil situaci mluvčí RPG Petr Handl.

„Pro nás je důležité, že zhruba stejný počet bytů se nám každý měsíc daří nově pronajmout. Přitom nové nájemní smlouvy jsou uzavírány za zcela tržních podmínek, tedy za ceny, které jsou výrazně vyšší, než u nyní postupně zvyšovaného nájemného,“ pokračoval dále Handl.

Ty, kteří byty v současnosti opouštějí, rozdělil do dvou skupin. Do první patří ti, pro které je nájemní bydlení jen přechodnou etapou, než si našetří nebo se ekonomicky zajistí natolik, aby si mohli pořídit bydlení vlastní.

„Druhou skupinu momentálně odcházejících nájemníků pak tvoří ti, kteří si doposud drželi nájemní byt spíše ze spekulativních důvodů. Nezřídka se stávalo, že v bytě byl nahlášen někdo, kdo tam ani nebydlel. To už se jim ale dneska nevyplatí,“ přiblížil Petr Handl druhý typ nájemníků, kteří po skončení deregulace opouštějí byty RPG.

O tom, že realitní kanceláře nyní zaznamenávají větší poptávku po bytech ze strany nájemníků RPG, Deník informoval už v minulých dnech. „V Ostravě evidujeme od prosince minulého roku zvýšený zájem klientů jak o rodinné domy, tak o byty, a to právě z důvodu zvýšení nájmů v RPG bytech. Například v Moravské Ostravě je největší zájem o byty v cenové relaci od sedmi set tisíc do jednoho milionu korun,“ řekla například Jana Římanová z RK STING.

Martin Pleva, Tomáš Januszek