Kamery slouží k dokumentování průběhu zákroků. Záznam může pomoci jako důkaz nebo také jako ochrana strážníka. Dosud městští policisté používali pouze diktafony pro záznam zvuku. Kamerami za předním a zadním sklem je vybaveno také jedno služební vozidlo.

„Se souhlasem zastupitelstva jsme za 80 tisíc korun z Fondu prevence kriminality koupili 30 osobních minikamer i s příslušenstvím. Všichni strážníci byli proškoleni, jak kamery ovládat, za jakých situací používat a rovněž, jak nakládat s pořízeným záznamem, aby mohl být použit jako důkaz,“ řekl ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

Kamery nemají vlastní zdroj světla. Záznam za snížených světelných podmínek proto není právě ideální. Přesto i při řešení na ulici při světle veřejného osvětlení je dostatečně kvalitní, aby na něm byly rozeznány osoby a místo, kde se zákrok odehrál.

„Kamera má poměrně široký záběr do šířky. Aby byly umístěny na nejvhodnějším místě uniformy, nechali jsme všechny služební košile a bundy upravit pro jejich spolehlivé upevnění. Pomocí příslušenství můžeme kamery nabíjet i v autě a lze je připevnit i na služební jízdní kola,“ vysvětlil zástupce ředitele MP Libor Morcinek.

Jak ukázaly zkoušky, obraz i zvuk jsou velmi kvalitní. Z videa je možné udělat i jednotlivé snímky. Strážníci si zvykají na to, že k člověku, se kterým jednají, musí být otočeni čelem, aby byl v záběru kamery.

„Pro to, aby záznam plnil funkci důkazu, musí být splněno několik podmínek. Strážník má k dispozici několik kamer, které si v průběhu směny může vyměňovat. Nepoužívané kamery se mezitím nabíjejí. Při každém vyjmutí z nabíječky je nutné nastavit datum a čas. Kamera se zapíná pouze při zahájení řešení zákroku. Záznam strážník musí okamžitě po příchodu na služebnu stáhnout do počítače,“ dodal Morcinek.

Oficiálního zvedení minikamer do provozu byl v pondělí přítomen i primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk. Podle něj jsou videozáznamy krokem k tomu, aby se strážníci v ulicích pohybovali samostatně. Dosud jsou hlídky i autohlídky stavěny po dvojicích. Některé pochůzky nebo dohled u přechodů však vykonávají strážníci i samostatně.

"Teď už by nemuseli sloužit ve dvojicích nebo i trojicích, že?" ptal se ředitele Murase. Ten potvrdil, že službě jednoho strážníka nic nebrání: "Dosud to bylo komplikované, protože se strážníci dostávali do komplikované důkazní situace v případných sporech. Teď by mohli více spoléhat na videozáznam a v případě očekávaných komplikací si mohou přivolat posily."