Most přes řeku Olši na hlavním tahu mezi Karvinou a Ostravou je od úterního rána průjezdný již jen v jednom pruhu. Řidiči se tak během příštích dvou měsíců musí připravit na zdržení při cestách do Ostravy.

„Od 1. března od osmi hodin ráno bude most průjezdný pouze jedním pruhem na semafory,“ uvedl Jaroslav Nakládal z karvinského magistrátu. Přednost přitom budou mít autobusy, pro které bude vyhrazen vlastní jízdní pás. Pro pěší v této chvíli funguje souběžně s mostem lávka, tak, aby mohli projít bez problémů.

Jízda podle světel semaforů ale nebude mít dlouhého trvání. „Toto omezení potrvá jen do 1. května. Od začátku pátého měsíce most uzavřeme definitivně,“ upozornil Nakládal. Pak se již bude jezdit pouze po objížďkách jinudy: přes Stonavu, Orlovou, autobusy také přes Karvinou-Lipiny.
„Město nyní upřesňuje s dopravci a vlastníkem mostu, tedy Ředitelstvím silnic a dálnic, přesné trasy objížděk pro období květen až září, kdy stavbaři most strhnou a postaví nový a kdy bude místo zcela uzavřeno pro automobily. Přesné trasy ještě nejsou známy,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Chystá se také značení objezdových tras. „Od 1. května bude upozornění ´Most v Karviné je uzavřen´ umístěno na ulici Rudná při sjezdu na Karvinou v Ostravě-Radvanicích, pak v Suché na křižovatce poblíž benzinové pumpy a všude na příjezdových místech ke Karviné. Samozřejmě v dostatečné vzdálenosti tak, aby řidiči měli možnost včas odbočit na náhradní trasu vedoucí do a z Karviné,“ uvedl Nakládal. Bez omezení má most opět fungovat od prvního říjnového dne.

Most poničila loňská povodeň

Stavbu nového mostu si vynutilo další poškození pilíře velkou vodou loni v květnu. Ředitelství silnic a dálnic se rozhodlo vystavět most nový, jinak ukotvený – tak, aby jej přívaly vody už nemohly ničit tak snadno.

„Karviná bohužel nemá obchvat a je tu i minimální možnost objíždět po kvalitních cestách. Čekáme tedy na jaře a v létě poměrně velké komplikace hlavně na výjezdových trasách do Ostravy, Bohumína i v opačném směru na Těšín. Objížďky bude nucena používat i tranzitní doprava, což v Karviné dělá minimálně 20 tisíc aut denně. Řidiči se tedy budou muset obrnit trpělivostí,“ připomněl primátor Tomáš Hanzel.

Na uzavírku se chystá i policie. „Zatím nevíme, co to přinese, ale budeme reagovat dle situace. Pokud by například ve špičce byl v některých objízdných trasách problém a tvořily se zácpy, budeme zřejmě řešit situaci jako loni při rekonstrukci Třídy 17. listopadu v Karviné,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Tehdy na problémových místech byly semafory, manuálně řízené policisty .