Čápi se v místě pravidelně zdržují, své vlastní hnízdo si však nikdy nepostavili. Podle ochránců to bylo zřejmě tím, že neměli vhodné místo. Předseda havířovské organizace Českého svazu ochránců přírody Lubomír Kminiak proto kontaktoval odborníky, se kterými možnosti stavby hnízda konzultoval. Společně s Janem Kotulou, jehož firma v Bludovicích sídlí a vlastní také pozemky v okolí.

„Ti čápi taky pravidelně nocují, ale hnízdo si nepostavili. Tak jim chceme trochu pomoci. Takovou akci děláme poprvé, proto jsem obvolal odborníky, kteří nám dali padesátiprocentní šanci, že by se tady mohli zahnízdit. Doufáme, že to vyjde a pokud se to skutečně podaří, plánujeme dát poblíž kameru, aby se dění v hnízdě dalo přenášet na internet,“ řekl Kminiak.

Protože v okolí není žádný vhodný starý nebo nepoužívaný komín, rozhodli se ochránci pro stavbu sloupu. „Koupili jsme asi dvanáct metrů vysoký sloup, který má dostatečnou nosnost. Musí udržet zhruba 500 až 600 kilogramů a odolat větru. Inspirovali jsme se dostupnými příručkami,“ vysvětlil Kotula.

Čápi by mohli přiletět už v polovině března. Na místě však nenaleznou připravené hnízdo, ale jen parcelu pro jeho stavbu. Ochránci připraví jen hrubou stavbu, která budí zdání, že jde o starší hnízdo.

„První přiletí samec, který si vyhlídne místo. Pokud se mu zalíbí, musí si hnízdo dostavět. Teprve potom přiletí samička. Mláďata by páreček mohl mít za dva měsíce,“ doplnil Kminiak.

Libor Běčák, Barbora Kelnerová