Od února můžete využívat služeb miniškoličky, projektu Mateřského centra Sluníčko v Karviné. Podle manažerky projektu Lenky Kalnikové se však projekt v žádném případě nesnaží konkurovat klasickým školkám. „Jde spíše o rozšíření možností, jak si mohou rodiče zabezpečit péči o své dítě. Miniškolička je hlavně vhodná předpříprava k mateřským školám, kdy si dítě začne trochu zvykat na kolektiv bez blízkosti rodiče,“ vysvětlila Lenka Kalniková.

Rodiče tam také mohou umístit své dítě, pokud mají školky omezený provoz nebo uzavírku, například v létě. „Miniškolička je v provozu denně, celkem pět hodin, od osmi do třinácti hodin,“ řekla manažerka projektu.

Výhodou oproti mateřské škole je také počet dětí, které do Sluníčka docházejí. „Máme malý kolektiv, maximálně osm dětí, o které se starají dvě vychovatelky,“ uvedla Kalniková. Dětem se tak dostane individuálnějšího přístupu než ve školce, kde je mnohdy více dětí. A jak Lenka Kalniková zdůrazňuje, nebudou si děti jenom hrát, ale také se i něco naučí.

„Každý den jsme pro nejmenší připravili jiný program – jeden den se například mohou učit anglicky, další den je zasvěcen veselému tancování a jindy si například kreslí ve výtvarné dílničce,“ informovala Lenka Kalniková.

Podle ní není například výjimkou, že některá maminka své dítko vodí pouze na některé dny. A pro koho je projekt primárně určen? „Miniškolička je především pro rodiče, kteří potřebují zajistit hlídání z důvodu usnadnění návratu do práce, návštěvy zaměstnavatele, brigády či docházky do vzdělávacích kurzů,“ řekla manažerka projektu.

Miniškolička běží teprve měsíc, zájem o tuto službu mateřského centra je velký. „Za tu dobu už k nám přišlo 22 dětí,“ uvedla Lenka Kalniková.