Jarní prázdniny lze strávit různě. Na táboře, v knihovně nebo doma


Domy dětí a mládeže nebo knihovna, to jsou dvě instituce, které se během jarních prázdnin věnují dětem. V knihovnách navíc naplno běží měsíc čtenářů, takže hodně věcí v nich lze prožít i mimo jarní prázdniny v ostatních březnových týdnech.

Jarní příměstské tábory se chystají ve většině měst. „Během jarních prázdnin, které budou mezi 14. a 18. březnem, si karvinský Juventus připravil pro děti přímětský jarní tábor. Ten letošní s názvem ´Vítání jara´bude naplněn zajímavým programem, plným her, soutěží, sportovních aktivit, výletů, tvoření a dalšími činnostmi. Zúčastnit se ho mohou děti ve věku od 6 do 15 let,“ uvedl Jiří Koch z volnočasového střediska.

V knihovně hodně akcí směřují na Týden čtení, který probíhá od 7. do 11. března. „V tomto týdnu budou v knihovně probíhat čtení pro nejmenší, pro děti, studenty ale i širokou veřejnost a bude se číst i pejskům. V březnu proběhne i spousta zajímavých besed pro dospělé nebo studenty ať už v prostorách knihovny nebo Čítárny a literární kavárny NOIVA,“ uvedla Renáta Nevelöšová z českotěšínské knihovny.

V českotěšínské knihovně chystají i takzvané Happy Hodiny. „Pro ty, kteří nejsou čtenáři knihovny a chtěli by využít dárku – registrace zdarma, mohou sledovat naše www stránky, kde se několikrát během března objeví takzvané HAPPY HODINY. V tomto čase se bude možné právě zaregistrovat zdarma,“ dodala Nevelöšová. I to je tip, kam během jarního prázdninového týdne mohou žáci a studenti vyrazit.

Bohumínské děti navštíví Kocourkov a budou rozplétat pohádky

Dva jarní tábory si pro děti připravil Dům dětí a mládeže v Bohumíně. „Děti se mohou zúčastnit od 14. do 18. března příměstského tábora, kde pro ně bude připraveno spousta sportovních her v tělocvičně, krytý bazén, deskové hry a také oběd v restauraci Rio club,“ uvedla ředitelka DDM Halina Arendášová. Program probíhá od 9 do 16 hodin, v noci děti přespávají doma.

Pokud si naopak děti vyberou druhý tábor, odjedou již mimo město. „Od 12. do 19. března budou děti přebývat v naší turistické základně v Jablunkově-Návsí,“ řekla ředitelka. Kromě výletů a exkurzí bude účastníky čekat také tématicky zaměřená hra. „Celý tábor bude podle filmu U nás v Kocourkově, každý den bude nějaká hra, která se bude týkat filmu,“ informovala Halina Arendášová. Kromě toho na děti čekají doprovodné akce, jako jsou diskotéky, karaoke nebo promítání filmů.

Bohatý program s názvem Popletené jarní prázdniny čeká na školáky také v Knihovně K3 Bohumín. „Každý den na ně budou čekat dvě popletené pohádky, které budou muset podle vět napsaných na papíře poznat,“ řekla knihovnice v dětském oddělení Jana Giecková. Poté budou pracovat v tématické dílničce, kde budou kreslit nebo vyrábět postavičky z pohádek, které ten den rozplétaly. „Většinou k nám chodí děti z 3. až 6. třídy, ale někdy přijdou také maminky s předškoláky,“ dodala knihovnice.

V Orlové si budou hrát na vojáky nebo kouzlit

Orlovské děti, které nechtějí sedět o jarních prázdninách doma, mohou využít pestré nabídky, které jim připravili městské instituce. Dům dětí a mládeže Orlová si pro školáky připravil dva pobytové zájezdy. „Od 11. do 17. března jsme pro děti připravili jarní tábor v Krásné,“ řekla ředitelka DDM Jana Šertlerová.

Program tábora bude podle ní závislý na počasí. „Pokud tam ještě bude sníh, tak si děti budou užívat zimních radovánek, v opačném případě budeme organizovat různé výlety do přírody, zábavné hry a soutěže nebo i ruční a výtvarné práce,“ dodala ředitelka. Celá akce pak skončí velkým karnevalem, na kterém děti vystoupí v maskách, které si samy udělají.

Druhý zájezd podle ní připravili pro členy volejbalového kroužku. „Bude se odehrávat také v Krásné v termínu od 17. do 20. března,“ uvedla Jana Šertlerová. Na účastníky bude čekat odborný program, kdy budou například trénovat v tělocvičně základní školy v Janovicích. Pro rodiče, které chtějí své děti zabavit jen na pár dnů, si připravilo několik jednodenních akci odloučené pracoviště DDM Spirála.

Podle vedoucího Spirály Jana Šimčíka mají připraveno na každý den nějakou originální akci. „Například v pondělí máme akci nazvanou Copak je to za vojáka, což bude takový branný den pro děti v Dolní Lutyni v lese Borek. Děti se zúčastní bojové hry, kdy budou hledat záškodníky, seznámí se s činností vojáků a na závěr si mohou opéci párky,“ řekl Jan Šimčík.

Další dny na děti čeká například návštěva karvinského zámku, sportovní den v aquaparku nebo velikonoční workshop.

Akce o jarních prázdninách si pro děti připravila také Městská knihovna Orlová. Podle ředitelky Ivy Suškové mají o prázdninách v dětském oddělení otevřeno také dopoledne. „Navíc jsme pro malé čtenáře připravili dvě tématická dopoledne,“ uvedla Sušková. V úterý mohou děti přijít na akci „Ať jsi holka nebo kluk, strašidýlkům ani muk“. „Nejdříve se přečte pohádka a potom si o tom budeme povídat, děti potom nakreslí, jak si to strašidýlko představují a potom třeba budou vymýšlet svou vlastní pohádku,“ vysvětlila ředitelka.

Ve čtvrtek se mohou děti těšit na podobnou akci s názvem „Ať jsi holka nebo kluk, čáry máry, čáry fuk“, která se bude věnovat kouzlům, magii a čarodějnictví. Podle ředitelky předpokládají, že přijde zhruba 10 až 15 dětí. „Většinou chodí děti do deseti let,“ dodala Iva Sušková.

Jarní školní prázdniny s příměstskými tábory

Havířovské školáky čekají příští týden od 14. března jarní prázdniny. Spousta rodičů, ale má své pracovní povinnosti a nemá možnost si vzít dovolenou. Musí pak řešit ne zrovna jednoduchý rébus, kde by mohly děti trávit prázdninové dny.

ASTERIX
Zajímavý prázdninový program nabízí středisko volného času Asterix. Své brány má otevřené v obou střediscích, Na Nábřeží a v ulici Marušky Kudeříkové.

„V době prázdnin jsme pro vaše děti ve věku od sedmi do třinácti let připravili jarní příměstský tábor v našem středisku volného času Na Nábřeží. Budeme kouzlit s barvičkami, ale také s různými výtvarnými materiály, hrát sportovní a zábavné hry. Sraz pro účastníky je mezi půl osmou a osmou hodinou v naší herně. Musí s sebou vzít přezůvky a kartičku pojištěnce. Rodiče si děti vyzvedávají v 16 hodin,“ přiblížil vedoucí tábora Tomáš Mendl. Cena pobytu je 750 Kč, z toho příspěvek Statutárního města Havířova činí 500 korun a lze jej čerpat na dítě, a to pouze na jeden turnus.

Další alternativou je nabídka střediska v ulici Marušky Kudeříkové. Na dobu od 12. do 19. března má připravený jarní pobyt ve Pstruží s názvem Ztroskotání pirátů na Antarktidě. Cena je 2 000 korun a zahrnuje ubytování, stravu, pitný režim, dopravu vlakem, pojištění, materiál, režijní náklady, zdravotní materiál, pedagogický a zdravotní dozor.

Vedle táborů jsou v nabídce střediska Marušky Kudeříkové také různé tvořivé dny a soutěže.

Oddělení keramiky a zájmové činnosti
Pondělí 14. 3. od 8 do 12 hodin. Keramické dopoledne pro rodiče s dětmi. Zástěru s sebou.
13 -15 hod. Nepečené smaltování - šperk pro děti 6 až 15 let. Plechovku s sebou.
Úterý 15. 3. od 13 do 16 hodin. Textilní techniky pro děti 6 až 15 let. Černá trička, polštářky s sebou.
Středa 16. 3. od 8 do 12 hod. Krabičkování pro rodiče s dětmi. 13 až 16 hodin. Cvičíme a soutěžíme s Lenkou. Pro děti 6 až 10 let.
Čtvrtek 17.3. od 8 do 12 hodin. Keramika pro děti 6 až 15 let. Zástěru s sebou.

Oddělení Výpočetní techniky
Pondělí 14.3. od 16 hodin. O vlajku toho nejlepšího. LAN Turnaj pro věkovou kategorii 8 až 18 let.
Pátek 18.3. od 16 hodin. Jak věci fungují – poměřujeme své síly na konzole Nintendo

Ostatní
Středa 16. 3. od 15 hodin. Prázdninové tvoření s Lenkou Vaculíkovou.
Podrobnější informace jsou na internetových stránkách Asterixu: www.asterix-havirov.cz

Don Bosko
Hlavním magnetem jarních prázdnin Církevního střediska volného času sv. Jana Boska, je příměstský tábor ve středisku v Haškově ulici. Bude probíhat denně od pondělka do pátku mezi 9. a 17. hodinou. V programu jsou sportovní hry, stolní tenis, výtvarné dílny, malování na sklo, šikovné ruce, taneční podložky i prázdninová olympiáda. Středisko v Šumbarku od 15. do 17. března má připravený příměstský tábor Taekwondo WTF.

Vedle toho v klubu Maják v ulici Boženy Němcové budou 14. 3. od 13.30 hodin Jarní tvořivé dílny (pro děti od 6. do 14. let), 17. 3. od 16 hodin Yotube promítání hudebních klipů a 17. 3. pro děti od 6. do 14. let v čase od 9.00 do 15.30 hodin Talentové dopoledne. Klub Waldocco v ulici Lomená Šumbark organizuje 15. 3. zájezd do Osvětimi a Krakova. Posilovna je otevřena pondělí, středa, čtvrtek a pátek od 16.30 hodin..Podrobnější informace jsou na internetových stránkách Don Boska www.donboskohavirov.cz .

„Program si děláme na dlouho dopředu,“ říká Karel Balcar

Bohatý program v knihovně i dalších střediscích bohumínské agentury K3 je připraven pro děti na jarní prázdniny v příštím týdnu.
Kde berete inspiraci pro různé programy?

„Máme tým lidí, kteří mají kreativní mozky. Nápady padají průběžně, míváme zásobu nápadů a tipů klidně i na několik let dopředu. S tím, že když se nám nějaký konkrétní nápad hodí, rozpracujeme jej, rozvineme a použijeme tak, aby děti pobavil. Už teď třeba víme, co se bude dít letos v létě a připravujeme se na to.“

Co by vás jako dítě upoutalo?

„Určitě současné putování s pohádkami, které poběží příští týden. Snažíme se totiž udělat z knihovny nejen místo, kde se půjčují knihy a nic jiného, jak tomu bylo v mém dětství. Ale také místo, kde se něco děje, kde je volnočasové vyžití, zábava.“

Nina Macošková
David Gorgol
Josef Pintér