Primátor se kritice dostal v souvislosti s projektem stavby spalovny komunálního odpadu a s tím souvisejícím životním prostředím.

„My jsme samozřejmě pro stavbu spalovny, která ve svém důsledku prostředí, ve kterém žijeme, pomůže. Bude-li v provozu spalovna s moderní technologií, bude možné omezit provoz teplárny, která produkuje více škodlivin. Kvalitu ovzduší však musíme řešit úplně jinak a především komplexně. Trpíme tím, že Ostravsko má po určitou dobu roku nepříznivé rozptylové podmínky. Ovzduší je pak zamořeno vinou průmyslu, automobilového provozu a zplodinami z lokálních topenišť, včetně rodinných domů, kde lidé často topí vším, co hoří,“ řekl Osmanczyk.

Možnosti města a potažmo všech radnic v regionu jsou velmi omezené. O zdraví obyvatel musí mít zájem stát.

„Čas od času slyšíme nejrůznější sliby a návrhy možných řešení. Jeden exministr nasliboval i čtyři miliardy. Vláda občas přijede na jednodenní jednání, nebo jen na oběd. Já bych si přál, aby se představitelé státu tady v tom zaprášeném prostředí zdrželi mnohem déle. Aby poznali, v čem tady musíme žít a jaký vzduch dýchat, protože stát neuvolní finanční prostředky na projekty, které by situaci zlepšily,“ vysvětlil Osmanczyk.

Pokud jde o čistější ovzduší, mají představitelé radnic od Ostravy po Třinec jasno. Téměř všechny se potýkají s těmi samými problémy. Bezvýslednými sliby ministrů a opakovaným připomínáním, že je státní kasa prázdná.

„V Havířově potřebujeme řešit dopravu, která vede skrz město. Dlouhé roky čekáme na stavbu obchvatu, kterou stát blokuje, přestože jsme připraveni se i finančně podílet na přípravných projektových pracích. Bezbranní jsme i proti černému kouři linoucímu se z komínů rodinných domů, protože nemáme páky na to, abychom mohli provést účinnou kontrolu, včetně stěrů z komínů,“ dodal primátor.

Čtěte také články Deníku o znečištění ovzduší