Tentokrát to vychází na pátek, tedy ideální dobu pro přenocování. Přesto ale děti přespí jen v některých knihovnách. „Nemáme tady podmínky na celonoční přespání, takže děti u nás budeme mít jen mezi 17. a 22. hodinou,“ řekla Helena Legowicz z polského oddělení Regionální knihovny v Karviné.

Nocování, alespoň myšlenkou propojené s ostatními knihovnami, přichystali v Českém Těšíně. „My budeme nocovat v pobočce knihovny ve Svibici. Máme ale informaci, že nocování se chystá také v knihovně v polském Těšíně a na Základní škole Masarykova. Takže jsme se domluvili, že všichni ze svých míst vypustíme ve 22 hodin balónky s přáními dětí,“ popsala Dana Zipserová z Českého Těšína.

Celorepublikové nocování letos nese téma Václava Čtvrtka a jeho postaviček. „Děti dostaly za úkol přijít v kostýmech Čtvrtkových postaviček, tak jsme zvědaví. Obvykle totiž mívají velmi nápadité a krásné kostýmy,“ podotkla Zipserová.

O trošku jiný program budou mít děti v Karviné. „My jsme polské oddělení, takže se nepřipojujeme k programu, který platí pro celou republiku. Protože je ale rok Gustawa Morcinka, chceme se věnovat právě této osobě a hornictví,“ řekla Helena Legowicz.