Dinopark v Doubravě přivítá první letošní návštěvníky v sobotu 2. dubna. První měsíc bude otevřen jen o víkendech, ve všední dny sem lidé mohou přijít až od května. Podívat se do 3D kina, svézt vláčkem do míst, kam se pěšky nedostanou a další zajímavosti.

Zrovna tak začíná turistická sezona v Zámku Fryštát. Ani letos se není třeba bát zdražení vstupného. To se totiž již od roku 2007 nezměnilo a stále se pohybuje v rozmezí 30 až 60 korun pro jednotlivce, respektive 120 korun jako rodinné vstupné.„Ceny měnit nehodláme ani letos, zůstanou na stejné úrovni,“ uvedla Alexandra Rebrová, správkyně zámku v Karviné.

Zkrátka nepřijdou ani cizinci, pokud by na Karvinsko zavítali – mohou si totiž objednat buď cizojazyčný výklad, nebo alespoň brožuru v jazyce, který znají. „U cizojazyčného průvodce je stoprocentní přirážka ke vstupnému, brožura stojí dvacetikorunu. Ani tyto ceny se měnit nebudou,“ doplnila Rebrová.

Kromě zámku je vstup, již zdarma, také do nádherného zámeckého parku. V těch je k dispozici jednak hrací plocha s průlezkami a houpačkami pro děti, restaurace, obrovské prostory k procházkám a loděnice.

Na návštěvu si ale budou muset ještě počkat ti, kdo se těší na slovanské památky v Archeoparku v Chotěbuzi, ten bude otevřen až od konce dubna.

„Letos jsme se rozhodli otevřít už na Velikonoce, ale jen pro návštěvníky, bez programu. Slavnostní otevření i s programem bude právě až v květnu. Ale již od 23. dubna se lidé mohou přijít podívat,“ řekla Lenka Bichlerová z Muzea Těšínska.

Vedení muzea zvažuje, že by v Chotěbuzi letos nechalo postavit nové domky. „Ale zatím je to v jednání, tedy nic jistého,“ doplnila Bichlerová.
Žádná další překvapení se letos v archeoparku nechystají.