Město má v plánu vybudovat na místě nechvalně známé čtvrti na okraji Karviné směrem na Petrovice průmyslovou zonu. „Tento záměr není nový. Na místě kolonie Vagonka by měla vyrůst průmyslová a obchodní zóna,“ řekla karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

K likvidaci kolonie se město rozhodlo mimo jiné proto, že investice do oprav tamních domů přišly kvůli neukázněnosti tamních obyvatel vniveč.

„Dali jsme do oprav domů spoustu peněz, ale bohužel to bylo bez efektu. Proč bychom měli investovat do rekonstrukcí, když si to pak sami obyvatelé zdevastují,“ říká Swiderová.

Protože se jedná o městské byty, musí se majitel postarat o nájemníky. „Všem řádně platícím obyvatelům z Vagonky s dekrety na byty najdeme důstojné bydlení,“ tvrdí Swiderová s tím, že obyvatele Vagonky přestěhují do různých částí města.

Nebudou tedy umístěni na jednom místě, jak se někteří obyvatelé Karviné obávali. „Prý je měli všechny přestěhovat na šestku, kde už tak máme problémy s nepřizpůsobivými,“ obával se jeden z návštěvníků besedy o Nulové toleranci. Nové bydlení však město nebude zajišťovat těm, kteří řádně neplatí nájemné. „Takových lidí je tam ale málo. Většina obyvatel žádné nedoplatky nemá a platí řádně,“ dodala Swiderová.
Celkem bude pro lidi z Vagonky potřeba 20 až 30 bytů.

„Všechny nájemníky jsme již o této problematice informovali a stěhování s nimi probrali,“ prozradila mluvčí karvinského magistrátu.
Zbouráním Vagonky zmizí z Karviné jedna z vyloučených lokalit, která často zaměstnávala policii. Vzhledem k tomu, že tam na jednom místě žije hodně tzv. nepřizpůsobivých obyvatel, zaměřili se na ni i karvinští strážníci.

„Oblast pravidelně navštěvují také okrskáři, kteří se snaží řešit problémy a komunikovat s lidmi,“ řekl ředitel Městské policie Karviná Jaroslav Kolek.

Největší problém je podle něj s nepořádkem, který někteří místní dělají kolem domů a přilehlých garáží. „Přitom se organizovalo několik akcí, kdy se nepořádek uklidil. Po nějaké době tam však byl znovu,“ povzdechl si ředitel strážníků.