Ráno v práci vyřídí korespondenci, pak věci, které je nutné vyřešit aktuálně. „Pak už se věnuji práci podle ročního období. Většinu věcí není možné vyřešit od stolu, takže musím do terénu,“ popisuje. Před koncem vegetačního klidu se například dělaly ořezy stromů a odstraňování suchých větví. „Ty děláme na žádosti lidí, poslední dobou jich bylo více, protože si nová družstva nechávají opravovat domy a stromy by jim poškozovaly nové fasády,“ popisuje Trampler. Na jeho stole se tak letos sešly stovky žádostí na kácení a ořezy dřevin.

Městský zahradník se stará také o parky, o výsadbu nových stromů, nebo o hladký průběh ekologických projektů, na které radnice získala peníze. „Právě teď máme peníze na rozsáhlou výsadbu stromů. Ale v Karviné už zajímavé stromy rostou nějakou dobu,“ prozradil Tomáš Trampler. Třeba v zámeckém parku je k vidění platan javorolistý, který patří mezi největší stromy v České republice. Ve výšce 120 centimetrů má kmen obvod 510 cm, vysoký je 26 metrů. „Další zajímavostí je zmarličník japonský. Ten má krásné podzimní olistění. A když listí opadne, je v okolí stromu cítit, jako když někdo pojídá sladký koláč,“ popsal Trampler.

Velmi negativně na něj působí rozhodování o kácení stromů. Málokdy souhlasí, zvláště když se jedná o zdravé a mladé stromy. „Mám rovněž velkou zodpovědnost za zdravotní stav všech stromů ve městě, také v případech, kdy by mohly ohrozit lidi. Bohužel není v mých možnostech obcházet pravidelně všechna místa, kde něco roste,“ řekl Trampler. Momentálně na radnici působí alespoň vysokoškolská praktikantka, díky její práci se podaří lépe zmapovat stav všech stromů.

A kdy Tomáš Trampler, coby zahradník, držel naposledy v ruce rýč? „Zrovna teď na počátku týdne. Na mé vlastní zahradě. V práci už ani nepamatuji, osobně se sázení stromů neúčastním, to mají na starosti Technické služby nebo další zahradnické firmy,“ usmívá se městský zahradník.