Poté, co koncem března začala další etapa revitalizace sídliště v prostoru Za Teslou, je to docela horor. A problémy zřejmě potrvají až do léta. Večer je opravdu obrovským problémem zaparkovat. Kapacita parkovišť v okolí je momentálně nedostatečná a lidé odstavují své vozy opravdu, kde se dá.

„Kritická situace je každý večer. Já osobně jsem například provoz auta omezila jen na nutnou dobu, protože se mi stalo, že jsem hledala místo i půl hodiny. Navíc v této části města začali v poslední době řádit vandalové, kteří například propíchali někomu všechna kola nebo polili barvou čelní sklo. To se stalo ve vedlejších tmavých ulicích, takže tam mám strach vozidlo odstavit,“ uvedla čtyřicetiletá Jana.

Jedním dechem však dodává, že revitalizaci sídliště vítá. „Jsem samozřejmě ráda, že se veřejné prostory opraví a přibudou hlavně místa na parkování. Myslím si, že to všichni chápou a těší se, až to bude hotové,“ dodala.

Problémy až do léta

Práce na druhé etapě potrvají do konce července letošního roku. Opravují se veřejné plochy, místní komunikace, chodníky, veřejné osvětlení a vznikají nová parkovací místa. Týká se ulicí U Tesly, Šípkové a Mládí.

„Původně bylo k dispozici pětasedmdesát parkovacích míst a po ukončení prací jich bude sto padesát osm,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Náklady na opravy veřejných prostranství panelového sídliště Za Teslou jsou vyčísleny ve druhé etapě na více než 36 milionů korun. Dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj může dosáhnout až pětaosmdesáti procent, tedy přes dvacet devět milionů.

„V této lokalitě vznikne také nové dětské hřiště a bude vysázena nová zeleň nebo doplněn městský mobiliář,“ dodala další informace Wojnarová.

První etapa revitalizace sídliště Za Teslou v Havířově-Šumbarku se uskutečnila v loňském roce. Ta zahrnovala obnovu veřejného prostranství v oblasti ulic Emy Destinové a Hany Malířové za šedesát milionů korun. V rámci projektu byly také opraveny městské domy za osmadvacet milionů korun.