A přestože ve městě platí vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejnosti, tento přestupek těmto lidem velice často projde beztrestně. Strážníci větší část „hříšníků“ nepostihnou.

„Kolikrát se bojím tudy vůbec projít, radši skupinku obejdu. Je jich tady vždy víc, často i s dětmi, pijí i ženy. Občas pokřikují na kolemjdoucí, nemám z nich příjemný pocit,“ popsala Milena Svobodová, která nedaleko bydlí.

Příjemně se necítí ani u obchodních domů, pokud narazí na bezdomovce, kteří tam popíjejí. „V obchodě bývá alespoň hodně lidí, tak věřím, že by se mě zastali,“ doufá Svobodová.

Případy konzumace alkoholu na veřejnosti se prý v praxi řeší obtížně. Jak tvrdí zástupce ředitele Městské policie Karviná Jaroslav Ožana, policisté nemohou být vždy a všude. Navíc je prý z míst dobrý rozhled, a „hříšníci“ tak mohou strážníky včas zahlédnout, alkohol schovat a ujít tak trestu.

„U Exotic baru nebylo zásahů za poslední půlrok zrovna málo. Na Třídě Osvobození, kde uvedený podnik je, zjistili a řešili naši strážníci celkem 21 případů pití alkoholu,“ tvrdí Ožana.

Během posledního roku strážníci v Karviné řešili 626 přestupků. Polovina skončila domluvou, celkem 283 lidí zaplatilo pokutu a dva případy se řešily ve správním řízení

Jinak se strážníci setkávají s veřejným pitím nejčastěji u obchodních domů, na autobusových zastávkách a podobně.

„Zjistí-li strážníci uvedený problém, tedy pití alkoholu, mají možnost uložit takovémuto jedinci blokovou pokutu. Ovšem protože takoví lidé jsou mnohdy bezdomovci bez stálých příjmů, je vymahatelnost podobné sankce dost problematická,“ připustil Ožana. Daleko účinnější je podle něj odebrání zbytků nápoje a vykázání z místa.