Dřeviny se nacházejí v místě, kde jsou lukrativní stavební parcely, a stromy zde vlastně brání využití pozemků, které vlastní jedna developerská firma.

„Jestliže se jedná o plochu u malého rybníku, tak tam byly označeny červenou barvou stromy, které mohou být pokácené. Ty, které označené nebyly, jsou chráněné a nikdo je nesmí setnout. V případě, že je někdo poškodil, budeme chtít po vlastníkovi, aby nám situaci vysvětlil,“ uvedl pracovník odboru životního prostřední havířovského magistrátu Jan Smola.

Prokazování úmyslu bude ale velmi složité a dá se říct, že získání důkazů je téměř nemožné. Úmyslné poškození stromů, které musejí být následně z bezpečnostních důvodů odstraněny, se stává pomalu ale jistě národním sportem. Mediálně známé příklady společností, které stavějí různé hypermarkety a jiné obchodní domy, asi dávají inspiraci dalším.

Případ už začali řešit i policisté, ale vyšetřování je na začátku, takže žádné konkrétní výstupy ještě známé nejsou. Vyříznuté klíny ale určitě značně zvýšily nebezpečí pádu stromů.