Ne že by nechtěli, ale legislativa jim neumožňuje nic jiného, než uložit nezodpovědnému majiteli pokutu nebo předat věc příslušnému správnímu orgánu. A i ten kromě pokuty nemůže nic dělat.

Podle ředitele bohumínských strážníků Karla Vacha řeší muži zákona podobný případ už nějakou dobu. „Máme případ v Rychvaldu, kde má zahradu jeden občan Orlové, a ten má špatně zajištěného psa, který mu často utíká,“ řekl Vach. Pes pak běhá po zahrádkářské kolonii, kde se také pohybují děti.

Jak ředitel Vach podotkl, lidé se na městskou policii obracejí často s „problémem“ zaběhlých psů, ovšem tohle je podle něj teprve vážný problém.

V případech podobných tomu rychvaldskému prý lidé mají oprávněný strach. „Už jsme tu měli na majitele psa několik stížností,“ podotkl Vach.

Přestože strážníci na místě několikrát zasahovali, s pejskařem se prý těžko domlouvá. „Je vulgární a vůbec s hlídkou městské policie nekomunikuje,“ postěžoval si šéf bohumínských strážníků. Nepomohly prý ani uložené pokuty. „Dokonce jsme několikrát případ předali k šetření ke správnímu orgánu,“ dodal ředitel.

Jenže i tady může dostat podle Miroslava Kendiury z Městského úřadu Bohumín nepořádný pejskař maximálně peněžní trest. „Majitel musí mít svého psa řádně zajištěného, aby neutekl, jinak mu hrozí sankce,“ uvedl Kendiura.

V případě, že se tak případ takového zatoulaného psa řeší ve správním řízení, může vlastník psa dostat pokutu až 30 tisíc korun. Ale to je vše. Psa úřady nemohou majiteli odebrat. „Muselo by se prokázat, že se jedná o případ týrání, v případě útěku můžeme jen udělit finanční postih,“ dodal Kendiura.

Podle něj je ročně u správního řízení zhruba 15-20 majitelů, kterým utekl pes. Většinou se jedná o opakované případy nebo případy, kdy pes někoho pokousal.

S případy napadení psem se setkávají také karvinští strážníci. „Naposledy koncem března jsme měli případ, kdy zaběhlý pes napadl v ulici Rudé Armády jiného psa a způsobil mu krvavé poranění,“ prozradil zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana.

Výjimkou prý ale není ani napadení člověka. „V polovině prosince jsme měli případ, kdy staford napadl v restauraci U Havíře jiného psa i jeho majitelku, kterou pokousal v obličeji a ta musela být převezena na ošetření do nemocnice,“ dodal Václav Ožana.

Přestože se nedá říct, že by se s toulavými psy roztrhl pytel, rozhodně situace není dobrá. „Řekl bych, že situace je neuspokojivě stejná,“ podotkl Václav Ožana.