Ovšem zboží, které se v nich dá koupit, se donedávna vyrábělo a distribuovalo z domu, který Sznapkovi patří.

Na výrobnu syntetických drog narazili policisté minulý týden, když jeli řešit vloupání do jednoho z tamních domů. Stojí v samém centru Českého Těšína, na okraji hlavního náměstí, na dohled radnici.

Policisté při prohlídce našli zhruba 400 až 500 litrů neznámých tekutin a 30 kilogramů zatím neidentifikovaného prášku. Zadržený materiál odeslali k expertize, která má určit, zda mezi zadrženými látkami nejsou také zakázané drogy.

„Pokud by se jednalo o mefedron, vyšplhala by se hodnota zabavených látek zhruba k šesti milionům korun. V případě amfetaminu by ta částka byla ještě vyšší – až několik desítek milionů,“ odhadl policejní vyšetřovatel Libor Cieslar hodnotu nalezeného zboží.

Exstarosta Sznapka, dnes už coby řadový podnikatel, nicméně se značným politickým vlivem zejména ve prospěch ČSSD, je pro své nekonformní obory podnikání ve městě terčem ostré kritiky. Po listopadu 1989 se vyprofiloval jako obchodník s potravinami, později alkoholem, a dnes je majitelem mnoha nemovitostí, které pronajímá k nejrůznějším účelům. V několika domech jsou pánské kluby, herny, restaurace a nově také výrobna syntetických drog.

On sám s tím však žádný etický problém nemá.

„Každý, kdo zaplatí nájem, a prodává zboží v souladu s platnými zákony, je vítaným nájemníkem. Pokud jde o obchodníky se ,sběratelskými předměty´, nejsem odborník. Za předpokladu, že čeští zákonodárci uznají vyjmenované látky jako drogy, budu první, kdo tyto nájemce vyhodí. Prozatím k tomu ovšem nemám důvod,“ tvrdí Sznapka.