Města a obce zajišťují tuto službu deset dnů od rozhodného okamžiku. Dodatečné sčítání lidu tedy probíhá v období od 5. do 14. dubna. Týká se všech osob fakticky bydlících na území města nebo obce a dalších přítomných osob. Na domy se toto sčítání nevztahuje.

„Tato služba je zaměřená na lidi, kteří z jakéhokoli důvodu formulář nemají. Mohli být například v zahraničí, formulář ztratili nebo poničili,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Dodala, že ve výše uvedeném termínu je kancelář otevřená v pondělí a středy od 8 do 18 hodin a v ostatní dny od 8 do 16 hodin. Tuto možnost využilo zatím přes čtyřicet lidí.

Podobná situace je v Karviné. Také zde začali pracovníci magistrátu vydávat tiskopisy s kódem, a to v úřadovně správního odboru v Mírové ulici.

„Začali jsme 5. dubna a včera třeba přišli dva lidé. Pochopitelně jsou to tiskopisy, které lze odevzdat vyplněné ručně, ale jelikož jsou opatřeny i kódem, je možné vyplnit je také přes internet. Lidé mohou vyplněné tiskopisy u nás i odevzdat,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.