Kvůli rekonstrukci tří stěžejních objektů bude prohlídka vedena přes místa, na která dříve noha návštěvníka ještě nevstoupila.

„Dolní oblast Vítkovic bere lidi za srdce, proto jim i v letošním roce, kdy se rekonstruuje vysoká pec č. 1, plynojem a VI. energetická ústředna, ukážeme její magické kouzlo. Poprvé se budou moci podívat třeba do kompresorovny Dolu Hlubina, která je vybavena mimo jiné historickým kompresorem z konce 40. let, pocházejícím ze zrušeného dolu Pokrok v Petřvaldě,“ nastínila průvodkyně Jana Ottová.

Více informací o ostravských technických památkách čtěte v Seriálu Deníku

Cesta povede i přes vysoké pece č. 4 a č. 6, které jsou sice mladší než dobře známá „jednička“, v níž se teď buduje interaktivní prohlídková trasa, ale neméně zajímavé. „Projdeme dříve nepřístupnými místy, k vidění bude například nádherně nýtovaný rudný most z druhé poloviny devatenáctého století,“ doplnila Ottová s tím, že prohlídky začnou 1. května a konat se budou každý víkend.

Pod sdružení Dolní oblast Vítkovice nově spadá také areál Landek Parku v Petřkovicích, který rovněž láká na zajímavé prohlídky spojené s minulostí Ostravy, ale i na další volnočasové aktivity a relaxaci. I zde se postupně připravuje řada novinek a vylepšení.

„Návštěvníkům by mělo být umožněno fárání s vytvořením iluze autentického důlního prostředí vlivem zvukové simulace, zatemnění a podobně. Nabídku chceme rovněž rozšířit o expozici ražení důlních chodeb včetně simulace odstřelu horniny,“ přiblížil Lumír Plac z Landek Parku.

Speciální akci chystají v Hornickém muzeu na 1. května. To by se tam měl uskutečnit Den strojařů s pestrým programem pro děti i dospělé. O hudební část se postará čerstvý držitel TýTý Michal David nebo skupina Visací zámek. Z Brna by zde na tento den mohl být přivezen i cenný originál Landecké venuše.