„Na ty rostliny se vztahuje ohlašovací povinnost, takže chceme, aby lidé, kteří se s těmito invazními rostlinami setkali, na ně upozornili přímo nás nebo příslušný obecní úřad,“ informoval mluvčí Státní rostlinolékařské správy Zbyněk Škodáček.

A právě bolševník je z těchto rostlin na lidské zdraví nejnebezpečnější. „Ostatní nemají takový vliv na zdraví člověka, ale mohou negativně působit na životní prostředí,“ uvedl mluvčí.

Podle Daniela Křenka z odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu Český Těšín může způsobit tato rostlina, která může vyrůst několik metrů, nepříjemné popáleniny. „Šťávy z bolševníku mohou po potřísnění na kůži vyvolat v reakci s UV zářením silné popáleniny,“ vysvětlil Křenek.

Člověku pak mohou na kůži zůstat puchýře třeba tři týdny. Zvlášť nebezpečný může být bolševník také vůči dětem, které si z jeho stonků mohou dělat dalekohledy nebo foukačky, což může vést k dočasnému zdeformování obličeje nebo i poškození zraku.

„Když si člověk oko hned po kontaktu se šťávami rostliny vypláchne, tak by se mu nemělo nic stát, v opačném případě by se mu mohl nějaký problém, jako například světloplachost, objevit,“ řekla oční lékařka Taťána Kačmařová.

Opatrnost je potřebná také při likvidaci rostliny. „Je lepší se v tomto případě obrátit na odborníka. Pokud by se lidé rozhodli ničit bolševník sami, je dobré se nějak chránit,“ uvedl Křenek.

Samozřejmostí jsou tak rukavice, dlouhé rukávy a také ochranné brýle nebo obličejový štít. Podstatné je podle něj také, aby se rostlina likvidovala hned, jak se objeví.

„V obydlených oblastech s bolševníkem problémy nemáme, objevuje se podél cesty v lokalitě Baliny, kde ho pravidelně likvidujeme,“ dodal Daniel Křenek.

V Havířově bolševník už 15 let podle Zdeny Mayerové z havířovského magistrátu likvidují chemickým i mechanickým způsobem. Díky tomu se již neobjevil v obydlených oblastech. Jen občas se několik jednotlivých rostlin objeví například na okraji města nebo u garáží. „Ale tato místa monitorujeme a pravidelně bolševník likvidujeme,“ dodala Mayerová.