Tuto historickou událost připomíná výstava havířovského sběratele Jaroslava Navary ve výstavní síni Maryčka Kulturního domu Petra Bezruče. Bohatá a pestrá škála černobílých a barevných fotografii, novinové články, poštovní obálky, pohlednice, razítka a jiné zajímavosti dokumentují životní dráhu člověka, který se ocitl první ve vesmíru. K vidění jsou fotografie z Gagarinova dětství, z období školních let a hlavně snímky související s jeho vesmírným letem. Pozornost je také věnovaná zahraničním cestám, které kosmonaut později absolvoval do různých států světa.

Jurij Alexejevič Gagarin se narodil 9. března 1934 v Klušino v tehdejším Sovětském svazu. V letech 1957 až 1959 sloužil jako stíhací pilot na základně u Murmansku za polárním kruhem. Byl ženatý a měl dvě děti. Tragicky zahynul 27. března 1968 spolu se svým instruktorem při cvičném letu v dvoumístném proudovém letadle MIG-15 ve Vladimírské oblasti.

Výstava potrvá do 29. dubna. Otevřeno pondělí až pátek od 12 do 18 hodin, v den večerního programu do 19 hodin. Mimo otevírací dobu výstavu zpřístupní zájemcům pracovník informací.