„Z odebrané pupečníkové krve se připraví transplantát, který může být uložen po dobu několika desítek let. V případě potřeby se dá poté dítěti podat při některých onkologických i neonkologických onemocněních. Vlastní transplantát, v případě, že obsahuje dostatek kmenových buněk, je vlastně takovou pojistkou pro případ některých závažných život ohrožujících onemocnění v dětství i dospělém věku jedince,“ vysvětlila mluvčí havířovské nemocnice Jana Zlattnerová.

Odběr pupečníkové krve se provádí při porodu až po přestřižení pupeční šňůry, takže je naprosto bezbolestný a neznamená žádné riziko ani pro matku, ani pro dítě. Transplantát je následně skladován v tekutém dusíku při teplotě mínus 196 stupňů Celsia. Navíc je rozdělen do dvou částí s cílem snížit riziko znehodnocení transplantátu.

Tato služba je nadstandardní, takže není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Za přípravu transplantátu se platí, což lze jednorázově i na splátky, až po obdržení výsledků zpracování pupečníkové krve. „V případě, že transplantát z jakéhokoliv důvodu někdo nechce, odběr se nepodaří provést nebo výsledek není použitelný k přípravě transplantátu, tak se samozřejmě nic neplatí,“ dodala Zlattnerová.